17.12.18

Petr Vlček: Pohádka Revize RVP nad zlato

Vážený pane ministře, prosím, nedělejte revize RVP. Nejsou to revize, ale chyba.

Vážený pane ministře, píši Vám pohádku. Přál bych si, abyste si ji přečetl nejen Vy, ale také ostatní lidé. A protože nevím, zda ti jiní čtenáři jsou obeznámeni se situací (spíše se obávám, že ne), dovolím si na úvod velice stručné sdělení základních informací. A pak bude ta pohádka.

Koncem minulého roku byla seznámena náhodně a nesystematicky vybraná malá skupina pedagogů s „revizí“ Rámcových vzdělávacích programů (RVP). Byl jsem mezi nimi. Informace (jako blesk z čistého nebe) zněla následovně a byla podána v tomto pořadí (zdroj web NUV):

  • Návrh pojetí revizí RVP se týká předškolního, základního vzdělávání, vzdělávání v gymnáziích a všeobecného vzdělávání v středním odborném vzdělávání.
  • PŘEDBĚŽNÝ PLÁN PRACÍ (2017 – 2020).
  • ZMĚNA POJMOSLOVÍ…
  • PROČ REVIZE RÁMCOVÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ? - Rámcové vzdělávací programy jsou dokumentem, který je nutné po určitém čase podrobit revizi. Změny, které se ve společnosti odehrávají … je potřebné promítat souběžně do všech RVP, které vymezují a popisují předškolní, základní a střední vzdělávání.
  • CO SE MYSLÍ REVIZÍ RÁMCOVÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ - Revize znamenají cílené a dlouhodobé přezkoumávání RVP a zpracovávání návrhů pro jejich úpravy na základě přijatých pravidel a postupů.

Ano, opravdu se budou předělávat RVP. Po počátečním překvapení a pocitu odpovědnosti člověka, který se deset let věnuje problematice kurikula, po pocitu od autority shora přiděleného úkolu, který se nerozporuje, jsem po roce došel k názoru, že revize kurikula je ve Vašem podání chybná. Proč?
Není to revize, ale bohužel jen zásadní přepsání a přebudování RVP, a to bez revizí. Nejdříve tedy pojmy: revize je, když se lidé sejdou a vyjadřují se ke kladným a záporným stránkám, v našem případě k RVP. To, co se děje nyní, je přepsání RVP. Proč? Protože proto.

Jistě, nyní vystoupí ten usměvavý pán z NUV, přednese hodinovou přednášku o tom, jak se škola vyvíjí a mění a jak je revize kurikula potřebná. Co Vám říkám já? No tak revidujme, řešme, co je na RVP dobré a co ne, ale neříkejte přepsání bez debaty „cílená, dlouhodobá činnost podle pravidel a postupů“. Podkladové studie pro revize RVP, jak se jim honosně říká, jsou narychlo sepsané dokumenty a výsledek heroického výkonu několika málo jedinců, kteří se snaží zachránit situaci. Vlastně ale tvoří jen Vaše alibi, aby se mohlo říci, že přezkoumání proběhlo. Skutečná revize ale neproběhla, věřte mi. Natož jakákoli seriózní debata o implementaci drastických změn, které přepsání RVP způsobí.

Vážený pane ministře, deset let porovnávám kurikulární dokumenty a deset let kritizuji naše RVP. Nenapadlo by mne, že ho budu jednou hájit. Povím Vám o tom jednu pohádku, ze které snad pochopíte, že děláte chybu. Kurikulum (v našem případě RVP) v této pohádce představují automobily.

Bylo jednou jedno veselé království. Bylo ale malé a dlouho bylo pod nadvládou velké a ošklivé říše. Lidé v něm byli chudí a jezdili v hrozně ošklivých autech, například v Moskvičích, Ladách a Velorexech anebo příšerným vlakem, co měl neustále zpoždění kvůli jedné krávě na kolečkách. Ale to je jiná pohádka. To ve vedlejším království, třeba Němci, jezdili v Bavoráku a jinde zase Američani v Chevroletu a Japonci v Mazdě.

A pak se stal zázrak. Všichni lidé v tom malém království vytáhli klíče z kapsy a zvonili tak dlouho, až si vyzvonili svobodu. A řekli si, že už nechtějí jezdit v Moskvičích, Ladách a Velorexech, a tak jim král pořídil škodovky Octavie. Byly to automaty s palubním počítačem a ABS a jezdily by stejně dobře, jako ten německý Bavorák. Problém ale byl, že nikdo nevěděl, jak se co ovládá, který čudlík zmáčknout a jak dodržovat rychlost v takovém fáru. On totiž ten král zapomněl na to, že je třeba ty lidi naučit takové auto řídit. No představte si, že posadíte člověka, který je zvyklý jezdit Velorexem, do nové Oktávky a neřeknete mu, jak se řídí. Byl to samý karambol. A všichni se zlobili na chudáky Octavie, protože je vinili za ty bouračky. A přitom to byla chyba toho krále, že nezajistil pořádné učitele v autoškole. A tak raději spousta lidí v tom malém království jezdila dál a někdy ještě jezdí Velorexem a nadává Oktávkám. Po nějakém čase se ale našlo několik odvážlivců, spíše samouků, kteří se naučili docela dobře jezdit Oktávkou. Začali to dokonce učit i ostatní řidiče a na silnicích přestával být chaos a zmatek.

A pak se stalo něco, co ani ta kráva na kolečkách, co brzdila ten vlak, nepochopila. Jestli se král zbláznil, onemocněl nebo byl zlý, nebo byl naopak hodný, dobrosrdečný a uvěřil svým proradným rádcům, se neví. Říká se ale, že chtěl udělat něco, čeho si všichni všimnou, něco jako pomník. No každopádně se stalo, že rozhodl, že všechny Oktávky se musí sešrotovat a ani jedna nesmí zůstat. A království utratilo spoustu peněz a práce svých poddaných, hlavně těch oddaných, a nechalo vyrobit nové auto. Jestli to bylo proto, že pan Kolben a pan Daněk byli tenkrát královými rádci, se neví. Auto se ale jmenovalo Plagovka. Mělo jinou barvu, volant na druhé straně, deset pedálů, palubní počítač, který nefungoval, a bylo tak obří, že se nevešlo ani na silnici, ani do žádné garáže. No bylo pár lidí, kteří říkali, že je to auto na „prd“, ale bylo jim to na „prd“.

Jak naše pohádka o veselém království končí? Všichni se usmívali, oni to byli veselí lidé a byli skromní a zvyklí na nepohodlí a dokonce v nich byla spousta nostalgie a rádi vzpomínali na minulé časy a taky si rádi dělali srandu. A tak s veselou vytlačili z garáží ty své Velorexy a s úsměvem si v nich jezdí dodnes. A chechtají se a nadávají Plagovce, co stojí na tom pomníku.

Pane ministře, prosím, pozdržte přepsání RVP a staňte se tím, kdo řídí skutečné revize RVP, které vyústí v jejich menší či větší změny (přepsání, chcete-li redesign) a promyslete a navrhněte plán jejich implementací. Jste-li skutečně přesvědčen o potřebnosti zcela nového RVP, potom vrhněte veškeré své úsilí také do přesvědčení všech ostatních aktérů, kterých se změny dotknou, že to budou změny systematické a pozitivní.

Přeji Vám mnoho moudrých rozhodnutí v novém roce.

S úctou,

Petr Vlček

Člen odborné skupiny pro revize RVP v oblasti Člověk, jeho osobnost, zdraví a bezpečí

Publikováno původně na sociální síti Facebook.

6 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Vážený pane kolego. Se zájmem jsem si přečetl příspěvek. Nechci se teď škatulkovat, zda s Vámi souhlasím nebo ne. Já to totiž ještě ani nevím! Nicméně podle úvodních vět jsem očekával, že v textu od zasvěceného člověka zjistím, PROČ je ta Revize RVP chyba. Ze základních myšlenek mi je totiž vcelku sympatická.
Z celého příběhu mi vychází, že Vám vadí pouze to, že s Vámi o daných věcech nikdo nemluví (i když jste v pracovní skupině), ale už mi tam chybí to, co je na ní obsahově špatně. Zkusím se zeptat jinak - místo popisu "špatného" auta s volantem na opačné straně, s deseti pedály a s obřími rozměry zkuste prosím jako člověk zasvěcený popsat ty špatné parametry na novém RVP. Moc by mi to pomohlo k objasnění postoje.
Druhou otázkou je, zda jsme si jisti tím, že v takových "špatných" Plagovkách už zbytek světa nejezdí? Nebo ještě lépe, zda takové nové Plagovky naši studenti opravdu do života potřebovat nebudou? To je totiž otázka, kterou si já pokládám a zatím jsem nenašel jednoznačnou odpověď. Ostatní věci jako způsob projednávání, kdo to zavádí a jaké má (či němá) poradce, je mi v celku ukradené.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ostatní věci jako způsob projednávání, kdo to zavádí a jaké má (či němá) poradce, je mi v celku ukradené.

To mi zase ukradené není. Chybí mi alespoň nějaká snaha o otevřenou debatu s učitelskou veřejností. Stejná situace už tu byla: inkluze a kariérní řád.

Ivo Mádr řekl(a)...

Unknown

Zřejmě máte dobré informační zdroje, protože "přestavba" (nesrovnávat s tou komunistickou) RVP je zahalena hlubokým tajemstvím. Na veřejnost se dostaly pouze nějaké kusé informace o "redukci" povinného základu. Plně souhlasím s panem Sotolářem v tom, že chybí jakákoliv odborná diskuze na téma RVP. A pak to tak dopadá - RVP-ŠVP, inkluze po českém způsobu, pochybný kariérní řád,....Dozajista to již stálo hodně financí z kapes daňových poplatníků, proto je třeba nevypouštět další úřednický zmetek. Reformy školství všude ve světě probíhají několik let. Doufám tedy, že všichni zúčastnění již na novém RVP několik let usilovně pracují.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou v klidu. Doposud žádný z těch třeskutých reformních výdobytků pytlikům z jedné strany nikterak nepomohl, a ze strany druhé je ani nijak neomezil. Žactvo zkompetentňují pytlici v rozsahu, který považují za potřebný, a způsobem, který považují za vhodný.
Ale aby byli upřímní ti pytlici, na přepravovanou revizi vzdělávací oblasti informačních a komunikačních technologií se vyloženě těší. K stáru bývá Život spíše pochmurný, a tak trochu té žertovné rozvernosti není nikdy dost.

Vít Tomis řekl(a)...

žádný z těch třeskutých reformních výdobytků pytlikům z jedné strany nikterak nepomohl, a ze strany druhé je ani nijak neomezil.

Avsak udivene pozvednuti oboci az nevericne zakrouceni hlavou - aspon u me - vyvolal...

Nicka Pytlik řekl(a)...

udivene pozvednuti oboci

Pytlici se zkusili zamyslet nad otázkou, co by je mohlo asi tak ještě udivit v té dnešní překotně měnící se době. Zkraje masivního nástupu odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů do veřejného prostoru to byla četnost systematicky a soustavně jimi generovaných pitomostí v oblastí výchovy a vzdělávání dětí a mládeže. Pytlici přiznávají, že jim by na to jejich příděl fantazie ale doopravdy nestačil.
Dnes už to vypadá spíš jako v pamětnickém MAlém TElevizním Sázení. Z osudí se za ouška teatrálně vytahují čísla rozverných skečů pro chvikové pobavení jinak už celkem znuděného publika.

Okomentovat