28.12.18

Petr Dudek, Prokop Havel: Pokud dítě přijde s duševní poruchou, má ji v drtivé většině i rodič, říká psychiatr Jaroslav Matýs

V České republice je podle předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie Jaroslava Matýse nedostatek dětských psychiatrů. Může za to nedostatečné finanční ohodnocení, nadměrná zátěž a těžká práce nejen s dětmi, ale i s rodiči. „Je to taková dvojí terapie, kde v rámci vstupu do rodinného schématu vedeme rodiče, aby se sebou něco dělali,“ vysvětluje.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Dětská psychiatrie je těžký obor s obrovským rozsahem do společnosti, že mladým lékařům se do toho vůbec nechce,“ vysvětluje Matýs s tím, že jde o složitý komplex provázanosti, který zahrnuje školství, medicínu, sociální oblast i zákony, ale také těžkou práci s rodiči.

„A co se týče financí, proti ostatním oborům jsem neatraktivní za tu obrovskou zátěž, která tam je,“ vyzdvihuje. K dalším důvodům nedostatku dětských psychiatrů patří reforma psychiatrické péče v Česku.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Situace začíná být poněkud dramatická a výhled do budoucna docela chmurný. Možná, že by bylo ze všeho úplně nejlepší, kdyby učili přímo psychiatři. Že by si udělali nějaký průvodcovský kurz a mohli by s dětmi neprodleně zahájit zkompetentňovací terapii. Jakože svoboda, autonomie, úspěch, zábava...
Pytlici si kolikrát říkají, jestli jsou lidi, a jedno jestli děti nebo dospělí, doopravdy psychicky nemocní, a nebo jen nevědí, jak se chová a žije člověk psychicky zdravý. Pytlici to vidí obdobně jako například chování u stolu. Někteří lidé se chovají jako prasata, protože pouze nevědí, jak zpravidla stolují lidi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No nevím.

Okomentovat