8.12.18

Otevřený dopis rodičům výjimečných žáků aneb přínos inkluze českému školství pohledem letité kantorky

Z otevřeného dopisu Lenky Gellnerové vybíráme: "Vzdejte se svých profesí a odborností, tak jak jsme to nyní nuceni činit my, docela obyčejní učitelé, a vzdělávejte a vychovávejte si své výjimečné děti sami nebo s pomocí asistentů v domácím prostředí, protože v brzké době tu již nebudou ani speciální pedagogové, kterým byste mohli své syny, dcery na výchovu a vzdělávání svěřit, ani učitelé, kteří mají své povolání a svou odbornost rádi, protože je všechny společnost donutí svou profesi a odbornost opustit v jejich vlastním zájmu zachování zdraví psychického i fyzického."
"

Vážení rodiče žáků, kteří jsou výjimeční,

je nám opravdu líto, že jsme nevystudovali obor speciální pedagogiky a psychologie ale pedagogiku a psychologii primárního, sekundárního či terciálního vzdělávání.

Vzhledem k naší nedostatečné kvalifikaci neočekávejte prosím, že budeme schopni vašeho syna, dceru kvalitně vzdělávat a vychovávat.

Protože si však uvědomujeme svou nedostatečnost, jsme někteří z nás ochotni se vzdát svého soukromého života v zájmu učitelského poslání a po večerech a v odpoledních kurzech se budeme pilně dále vzdělávat, nehledíc na velice nízké finanční ohodnocení. Vždyť naše povolání není zaměstnáním, je posláním.
Obětujeme i část noci, protože se dále vzděláváme i v námi již dosažených specializacích jako jsou učitel, učitelka prvního stupně, matematiky, fyziky, jazyka českého, cizího, biologie, výchovy tělesné, hudební, či výtvarné, nebo profesor, profesorka mnohých odborných předmětů.

Obětujeme svůj volný čas, který věnujeme svým rodinám, jen abychom vám vyhověli a vašeho syna či dceru, kteří byli do nedávné doby vzděláváni a vychováváni odborníky, speciálními pedagogy, kteří v pětiletém vysokoškolském studiu svůj obor vystudovali a jejichž práce si nesmírně vážíme, a kteří vaše syny a dcery dříve vzdělávali a vychovávali, byli schopni alespoň suplovat.

Vezmete-li do úvahy, že kromě pětiletého studia a mnohaleté praxe v oboru, se speciální pedagogové, stejně jako my, ještě ve své odbornosti dále vzdělávali, pak si nesmírně vážíme vaší důvěry svěřit nám svou dceru, syna. Vždyť nám systém našeho školství poskytuje asistenta, který byť mnohdy absolvoval základní vzdělání, někdy střední, ale doplnil jej třítýdenním specializačním kurzem a tudíž je schopen spolu s námi vytvořit odpovídající vzdělávací podmínky pro vaše výjimečné děti.

Jsme si jisti, že my obyčejní pedagogové spolu s obyčejnými asistenty budeme do deseti let schopni všechny odborné znalosti a zkušenost s výchovou a vzděláváním výjimečných žáků dohnat a ještě si troufám tvrdit, že jsme schopni speciální pedagogy v našem pionýrském nadšení předhonit.

Do té doby nás omluvte, protože my své povolání máme rádi, rádi máme i svou odbornost, kterou jsme si dobrovolně zvolili na rozdíl od možnosti býti vzdělavateli a vychovateli vašich výjimečných dětí. Milujeme své rodiny, partnery, děti a tak předpokládáme, že doba deseti let je ještě velice krátká na to, abychom byli schopni dostát vašemu očekávání.

Záměrně zde uvažuji za doufám, že za podstatnou většinu učitelské veřejnosti, ale troufám si zamyslet se i nad očekáváními a nadšením veřejnosti rodičovské, té „menšinové“, která nám svěřuje své docela obyčejné děti.

Maminky a tátové docela obyčejných nikterak výjimečných dětí budou mít pocit, že jejich dítě je oproti vašim výjimečným zcela obyčejné a budou se cítit diskriminováni tím, že je vašemu dítěti poskytnut asistent, asistentka, a budou pro své obyčejné děti požadovat stejnou službu.

Tehdy vážení rodiče výjimečných dětí zvažte, zda by nebylo načase povolání učitele a celé školství jako takové, ve společnosti zcela zrušit a nahradit jej domácí výchovou a vzděláváním za pomoci asistentů. Jen si představte tu finanční úsporu.

Jistě by to bylo mnohonásobně více přínosné jak pro výjimečné děti, tak pro ty úplně obyčejné.

Vzdejte se svých profesí a odborností, tak jak jsme to nyní nuceni činit my, docela obyčejní učitelé, a vzdělávejte a vychovávejte si své výjimečné děti sami nebo s pomocí asistentů v domácím prostředí, protože v brzké době tu již nebudou ani speciální pedagogové, kterým byste mohli své syny, dcery na výchovu a vzdělávání svěřit, ani učitelé, kteří mají své povolání a svou odbornost rádi, protože je všechny společnost donutí svou profesi a odbornost opustit v jejich vlastním zájmu zachování zdraví psychického i fyzického.

Nemylte se, kromě své odbornosti jsou docela obyčejní učitelé a profesoři mistry mnoha jiných profesí, protože jejich finanční ohodnocení je nutí vykonávat druhé zaměstnání, kterému se začnou po zrušení školství s klidem plně věnovat a možná k větší spokojenosti svých rodin. Ne však ke spokojenosti všech obyčejných rodin, které mají pouze obyčejné děti.

Mgr. Lenka Gellnerová

4 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

Ha, vidím, že nejsem sama, komu ten jájínkovský dopis otevřel kudlu v kapse...

Nicka Pytlik řekl(a)...

vzdělávejte a vychovávejte si své výjimečné děti sami

Ale to snad mají rodiče v popisu svého rodičovství od nepaměti. A mají-li nějaké speciální požadavky, nechť se svěří specialistům. Pytlici to tak mají s neduhy. Většinu řeší svépomocí. A když čas od času dopadne rána osudu, sedávají způsobně v čekárně, a pokorně čekají, až na ně přijde řada. A pěkně poděkují...

Kety řekl(a)...

Paní kolegyně, díky moc za článek, palec nahoru! I já mám pocit, že se dnes upřednostňují zájmy tĕch, kteří jsou sice v menšinĕ, ale nejvice kříčí. Kdo se zastane "normálních" dětí, které se chtějí něco naučit. A všechny aktivisty (inkludované zelené, genderové...) poslat k čertu!

Ivo Mádr řekl(a)...

"poslat k čertu"? A co by na to řekli sponzoři oněch aktivistů?

Na opravdovou inkluzi je potřeba částka 10 x větší než dnes. Do inkluze musí být plně finančně a personálně zapojeny MPSV, MŠMT, MZČR. A to se nebavím o inkluzi po českém způsobu, ale pouze třeba o "finském modelu inkluze".

Pěkný a pravdivý článek. Evidentní výhodu mají soukromé školy, víceletá gymnázia. Bity jsou ZŠ hlavního vzdělávacího proudu a to velmi nepěkným způsobem.

Okomentovat