11.12.18

Nikol Mudrová: Obědy pro děti zdarma. A nemělo by se ve školství investovat jinde?

Po slevách na studentské jízdné ve vlacích a autobusech, které vešly v platnost letos v září, přišel další (téměř až komunistický) nápad z dílny vládního hnutí ANO – premiér Andrej Babiš pověřil ministra školství Roberta Plagu sestavením návrhu zákona na plošné poskytování obědů pro děti zdarma, potvrdil televizi Nova. Chce, aby zákon začal platit nejlépe od ledna 2020. Jenže kdo to ve výsledku zaplatí? A nejsou spíše potřeba finance v resortu školství na jiných místech?

Z článku ve Studenta.cz vybíráme:

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se platy učitelů pohybují jen kolem 60 procent výše platu ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí. Navíc mají naši učitelé nejnižší výdělky ze všech zemí EU, a ačkoliv jim stále rostou (současně si podle tarifů učitel na ZŠ se započítanou praxí do 6 let vydělá 28 940 Kč), zvedá se i celková průměrná hrubá měsíční mzda (ve 3. čtvrtletí 2018 na 31 516 Kč) a učitelé se tak stále pohybují na její hranici, místo toho, aby ji konečně překročili. Nemluvě o příplatcích za třídnictví, které teď podle prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho činí většinou směšných 400 korun. Do dvou let se plánuje průměr zvýšit až na 45 tisíc korun, už tak ale v rozpočtu peníze chybí. Je přidání o více jak 10 tisíc za dva roky opravdu reálné?(...)

Možností, kam zdroje přidat, je mnoho a mezi prioritami by rozhodně neměly figurovat zrovna obědy nejmenších. Pomoc těm, kteří si polední jídlo nemohou dovolit, je jistě nutná. Podle Eurostatu je v ČR ohroženo chudobou necelých 18 procent dětí do 17 let. Už teď ale probíhá hned několik programů, které tento problém řeší individuálně. Funguje například Potravinová a materiální pomoc - ta přispívá i pomocí evropských dotací dětem, jejichž rodiče jsou v hmotné nouzi. Těm, kteří nespadají do cílové pomoci tohoto programu (nedosahují dávek v hmotné nouzi) pomáhá zase organizace Women for Women. Jejich Obědy pro děti zajišťují v aktuálním školním roce obědy zdarma pro 7026 dětí, sdělila Aktuálně.cz ředitelka společnosti Ivana Tykač. Pokud by stát raději podpořil podobné projekty přispívající cíleně tam, kde je nejvíce potřeba, určitě by zbylo na zlepšení jinde. "Děti o to ani nestály. Řekly, že nestíhají autobus a oběd nesnědly," řekla Studentě učitelka jedné ze základních škol na Ústecku, která nechtěla být jmenována. Na škole spolupráci s programem přerušili, bylo to prý zbytečné papírování, dodala. Vyživovací povinnost nadto leží hlavně na rodičích a ti už tak hradí svým potomkům v průměru jen 25 korun (v MŠ 35 korun), o zbytek se starají stát a zřizovatel školy.

Žádné komentáře:

Okomentovat