6.12.18

MŠMT přispěje dětem na školní obědy i v roce 2019

Dalších 30 milionů korun vyčlenilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti. Příjemci dotačního programu budou pro rok 2019 opět neziskové organizace, které následně zajistí úhradu za školní obědy žákům základních škol, jejichž rodiče nejsou schopni z finančních důvodů tyto obědy platit.


Dotační program „Podpora školního stravování žáků základních škol na rok 2019“ navazuje na předešlé programy vyhlášené v letech 2016 až 2018. Smyslem pokračování je, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Stále více totiž přibývá rodin, které se ocitají v tíživé životní situaci a školní obědy si nemůžou dovolit platit.

„Pokračováním dotačního programu chceme podpořit hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi,“ vysvětlil účel pokračování programu náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl a pokračoval: „Kromě zabezpečení pravidelné stravy umožníme dětem zúčastňovat se také mimoškolních aktivit, díky čemuž nebudou vyčleňovány z třídního kolektivu. Samotná školní docházka totiž nezahrnuje pouze vzdělávání, ale i školní stravování a různé další aktivity,“ dodal náměstek Pícl.

Přesto, že jsou školní obědy dotovány, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu.

Od začátku vyhlašování programu v roce 2016 bylo do něj v uvedeném roce zapojeno 949 základních škol, podpořeno bylo 5 089 žáků. V roce 2017 bylo zapojeno už 1155 škol a díky podpoře MŠMT mohlo chodit na obědy 6701 žáků. V roce 2018 počet podpořených škol i žáků opět stoupl, přesná čísla budou k dispozici ze závěrečné zprávy začátkem roku 2019. Průměrná cena za obědy byla přitom pro jednoho žáka necelých 374 korun na měsíc.

Zájemci z řad žáků, rodičů a škol se můžou hlásit do programu pro rok 2019 prostřednictvím neziskových organizací, přičemž školy můžou čerpat finanční prostředky v průběhu celého školního roku mimo prázdnin. Všechny další informace najdou zájemci na na webových stránkách MŠMT: ZDE.

Dotační programy na obědy v rámci školního stravování vypisuje také MPSV, podporují z něj ale pouze rodiny, které pobírají sociální dávky. MŠMT podporuje hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi.

1 komentář:

V. řekl(a)...

To des... Proc MSMT? Proc pres neziskovky?
Jasne, vubec se nejedna o hladovejici deti, ale o prihravku financi mezi temi, "co spolu mluvi"...
Kdysi se to nazyvalo rozkradani majetku v socialistickem vlastnictvi...

Okomentovat