9.12.18

Monika Valentová: Současný školní systém může nadaným dětem škodit. Nezřídka dochází k jejich šikaně

Nejnovější poznatky ukazují, že současný systém péče nejen že nadaným neprospívá, ale dokonce jim škodí. S těmito alarmujícími fakty přišla do pořadu Atrium Rádia Junior předsedkyně Společnosti pro talent a nadání , PhDr. Eva Vondráková.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Nadané děti jsou velmi často přecitlivělé, háklivé. Špatně snášejí vyrušování a hluk. Kvůli jinému způsobu uvažování a systému hodnot se cítí osamělé i ve třídě plné spolužáků. U některých dětí to vede k depresím. Nezřídka dochází i k jejich šikaně, která se třeba ani neřeší a v některých případech končí sebevraždou,“ říká odbornice.

„U nás stále existuje jakýsi pokyn věnovat se jen dětem, které projdou poradnou s tím, že mají IQ 130 a více. Jenomže nadané dítě může dosáhnout vynikajících výsledků a vůbec nemusí mít naměřené takové číslo. Já osobně znám hodně lidí, kteří neprošli mensovními vstupními testy (Mensa = mezinárodní sdružení nadprůměrně inteligentních lidí, pozn. aut.) a zaručeně mají IQ vyšší,“ konstatuje Vondráková.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Současný školní systém může nadaným dětem škodit...
Nadané děti jsou velmi často přecitlivělé, háklivé. Špatně snášejí vyrušování a hluk. Kvůli jinému způsobu uvažování a systému hodnot se cítí osamělé i ve třídě plné spolužáků.


Ve třídě, kde je přes dvacet dětí, z toho pár obtížně zvladatelných, k tomu pár učitelů a asistentů těch dětí nebo těch učitelů, by se necítili dobře ani pytlici. A to ti pytlici nemají to íkvé nikterak oslnivé a kolikrát si připadají spíš jak u blbých.
To ale není školním systémem, ale současnou zcela nesystémovou inkluzí.

Jirka řekl(a)...

Neměli bychom pomoci nadaným dětem i tím, že budeme pracovat s jejich přecitlivělostí a háhlivostí, aby se naučily pracovat, i když budou vyrušovány a vystaveny hluku (jako praktikující učitel bych mohl vyprávět). Pro všechny lidi s hendikepy se to osvědčilo a pomohlo jim překonávat životní nástrahy. Skleníkové květinky budou mít vždy problém, pokud budou vystaveny běžným životním podmínkám.

Okomentovat