3.12.18

Ministr školství Robert Plaga: Školy s dlouhodobou neúspěšností budeme zavírat. Kázeň žactva je problém. Inkluze ukázala potřebu speciálních škol...

Proč klesá úroveň vzdělanosti, když do školství míří stále více peněz? Patří na základní školy téma homosexuálního rodičovství? Jak se bude regulovat síť středních škol a učilišť? A patří do mediální výchovy filmy, ve kterých se sundavá prezident ze stěn? A bude se změkčovat maturita?

„Jsme na začátku cesty, kdy se snažíme navrátit atraktivitu povolání učitele, čímž navrátíme i prestiž učitelskému povolání, v poslední době velmi utrpěla. Obrovské peníze, které do školství jdou, jsou pouze prvním krokem k nápravě systému. Pokora k učitelské profesi vymizela, zásadní vliv na to má rodina,“ říká ministr školství Robert Plaga.
Z doprovodného článku na webu XTV.cz vybíráme:

Když se v rámci jednoho nebo dvou testů rozhoduje o vzdělávací dráze toho dítěte, tak je to velmi tvrdé kritérium, zakrývá problém problém přebytečných kapacit na střední škole. „Česká školní inspekce bude kontrolovat školy, kde je dlouhodobá studijní neúspěšnost, dá jim nápravná opatření a pokud je nesplní, tak je budeme vymazávat.“ V horizontu dvou let se má podařit nejkřiklavější příklady vyřešit. Debata o podobě státní maturity bude nejspíš ukončena na jaře.

Audionahrávka:7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluze ukázala potřebu speciálních škol...

Vida!
To je jak u blbých. Jakože pitomci ukazují potřebu vzdělanců, lemplové ukazují potřebu pracantů, milenky ukazují potřebu manželek...
Naštěstí jsme tu už pár speciálních škol měli, takže tak nějak víme, jak na to.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kdyby se me zeptal pred 4 roky, rekla bych mu to snad i zadarmo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jsem zvědav, co udělá se zavíráním škol, až narazí na krajské zřizovatele.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Něco je shnilého. Ministr chce rušit školy, které nezřizuje, abychom zjistili, že speciální školy potřebujeme tak musí vzniknou inkluze a kázeň? To slovo ještě existuje? Nebo morálka.

Ivo Mádr řekl(a)...

Tak nějak to beru jako neutrální sdělení. Valachová by se svou partou dávno jakékoliv speciální školství zlikvidovala v rámci podivné inkluze po českém způsobu.

mirek vaněk řekl(a)...

Jo jo. To je tak,když se ministr schází s EduInem a ne s odbornými asociacemi a spolky. Podle toho to vypadá. Když rozhodují ideologie a dojmy místo rozumu.
Co to je neúspěšná škola? Nejsem si jist, jestli ČŠI je ta pravá instituce,která je schopna najít příčinu problému(dělá to neúspěšně už spoustu let) a už vůbec ne, že má dávat rady k nápravě.
Pokud chce porovnávat vstupy a výstupy, tak až za 2 roky bude mít možnost srovnat přijímačky s maturitou. Takže kritériem špatnosti bude co? Politická příslušnost ředitele?

To bude zavírat neúspěšné základní školy?
Jak chce zavřít neúspěšné soukromé školy? Zavře ty státní, aby jejich děti musely jít na soukromé?
Nejslabší žáci jdou na učiliště. Tedy nemohou konkurovat. Takže zavřít?
Budeme podporovat rekvalifikaci vysokoškoláků na zedníky a instalatéry? Nebude to trochu drahý řemeslník?

Je to perfektní nápad v době, kdy se počet žáků zvětšuje. Napřed zavřít a pak znovu budovat.
Jenže problém nedostatku učitelů to nevyřeší. Akorát jich víc ze školství uteče.
Kde vezme učitele do seciálních škol?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Napřed zavřít a pak znovu budovat.

Osvědčilo se u dílen. A konec konců i speciálních škol.
Na něco se ty fondy čerpat musí. A kreativita čerpačů není neomezená.

Okomentovat