16.12.18

Michaela Těšínská: České děti mají největší strach ze zpěvu. Matematiku by zrušil ‚jen‘ každý desátý

Kdo se domnívá, že děti nesnáší hlavně počty, zjevně se mýlí. Kdyby se žáci základních škol mohli stát ministrem školství, každý pátý z nich by zrušil zpěv. Matematiku „jen“ každý desátý. „Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide? Černooký bača ovečky zatáčá.“ Nejen první sloku této lidové písně by podle doporučeného seznamu měli umět třeťáci. Žáci druhého stupně zase musí vyjmenovat žesťové nástroje nebo jevištní hudební formy.


Z článku na Lidovky.cz vybíráme:

Druhý předmět, který by žáci z rozvrhu určitě odstranili, je český jazyk. Nebaví 12 procent dětí. Předmět je ostatně trápí i na středních školách – u maturitní zkoušky z češtiny rok od roku propadá více studentů.

Co zjevně mají žáci víc v oblibě, je mobilní telefon s připojením na internet. „Minisčítání ukázalo, jak důležité jsou pro dnešní děti moderní informační technologie,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Na otázku, kterou věc by si vybraly, pokud by mohly mít jen jednu, jich jako odpověď zvolilo téměř 43 procent mobilní telefon a 31 procent počítač s internetem. Možnost „kniha“ zvolil každý desátý žák.

Školou povinní se navíc přiznávali k tomu, kolik hodin denně tráví online. „Celkem 11 procent dětí tráví denně více než pět hodin na internetových stránkách nebo na mobilních aplikacích,“ uvádí Rojíček.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

každý pátý z nich by zrušil zpěv. Matematiku „jen“ každý desátý.

Tomu pytlici neuvěří, dokud to v konjuktivní shodě nepotvrdí alespoň sto pět procet zdejších odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků.
A pokud to pravda je, pak povinná maturita z matematiky postrádá svého smyslu. Hudební výchova je tou správnou volbou.

Jirka řekl(a)...

Matematika, ani hudba za to nemohou. Mají k sobě blízko a obě prověří! U nás zpívají celé třídy rády. Některé jsou i zpěvné. Jiné překonávají své hendikepy zvýšeným úsilím. A kdo zpívá, dvakrát se modlí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici konstatují poměrně dost zajímavé zjištění, které je odezřeno ze školní praxe. Žáci, kteří jsou dobří matematici, mívají zpravidla i značné hudební nadání. Zpětně to platit nemusí.
Pytlici zdůrazňují, že to není výsledek výzkumu, a tak nečiní žádné závěry.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zpívání jako takové je výborný druh okysličení mozkových závitů. pokud se to umí učit, je to relaxace. A navíc se tam učíme i takové věci, jakože se při hymně stojí nebo že se z koncertu neodchází v půli jen proto, že už dozpívalo moje dítě.A trocha kulturního rozhledu není na škodu. Těžko dnes někdo děti ze zpívání zkouší. Já osobně známku snahu i když má dítě znatelný hudební hluch.

Jirka řekl(a)...

Těžko dnes někdo děti ze zpívání zkouší.

Vidíte, kam už nás dotlačili. Zpěv né, kotrmelec asi taky né, násobilku už né, svižníky nikdy, vyjmenovaná slova možná atd. Všude hraje roli nadání. Co když vynikám jen ve zpěvu? Přičtou mi tu snahu všude? V jaké míře? Když nestačí učitelův rozum a cit, přimlouval bych se za klasifikační řád, který dá hodnocení jasná pravidla. Vždyť už ho dělíme na nauky a výchovy. Buď budeme hodnotit ve škole všechno, nebo nic. Jinak z toho bude cochcárna.

Okomentovat