31.12.18

Michaela Endrštová: Dvouleté děti jsou v 92 % školek. Nemají pro ně vhodné podmínky, varuje inspekce

Nevhodné hračky, příliš vysoké stoly a toalety, ale i nedostatečný pitný režim. Spousta školek nemá vhodné podmínky pro přijímání dvouletých dětí, zjistili inspektoři. Podmínkám nevyhověla většina věkově smíšených tříd, podle inspektorů jde tedy o plošný problém.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Starší batolata často ještě strkají předměty do úst. Při vysokém počtu dětí ve věkově smíšených třídách je velice náročné zajistit bezpečnost, jelikož starší děti běžně používají například různé barvy, mýdla, které tím pádem malé děti mohou snadno nedopatřením ochutnat," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.(...)

Inspekce potvrzuje, že děti mladší tří let jsou velmi často zařazovány do tříd s velkým počtem dětí, který přesahuje maximální povolený počet 24 dětí v jedné třídě. Kvůli všem uvedeným důvodům inspekce doporučila, aby mateřské školy dál přijímaly dvouleté děti pouze dobrovolně a neměly k tomu zákonnou povinnost.

Politici letos v létě zvrátili povinnost přijímat dvouleté od roku 2020 poté, co se proti tomu postavili zřizovatelé škol i ředitelé. Ti argumentovali tím, že nemají v popisu práce starat se o tak malé děti. Řada školek se bála, že nesežene peníze potřebné k úpravám školky tak, aby v ní dvouletí mohli být. Nadále tak bude záležet na mateřských školách, jestli děti mladší tří let přijmou nebo ne. Podle inspektorů by se měl stát i zřizovatelé zasadit o to, aby čím dál víc školek bylo připravených přijímat děti mladší tří let, ale pouze na základě dobrovolnosti.


Poznámka redakce: Původní titulek článku byl: "Některé školky mohou být pro dvouleté děti nebezpečné, zjistila inspekce".

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Spousta školek nemá vhodné podmínky pro přijímání dvouletých dětí

Podstatné je, že se obdobně jako u inkluze žádná katastrofa nekonala, a že batolatům je lépe v bez podmínečné školce, než by jim bylo u svých matek.
Pytlikům jen vrtá hlavou, kdy a za jakých okolností školky o ty vhodné podmínky přišly...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"Starší batolata často ještě strkají předměty do úst. Při vysokém počtu dětí ve věkově smíšených třídách je velice náročné zajistit bezpečnost..." vysvětlil Aktuálně.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

A při sníženém počtu žáků přestanou strkat předměty do úst? Jaký počet žáků eliminuje toto nebezpečí?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ještě, že takýchto andrysou máme!
To je vyloženě radost, mít se o koho tak nějak odborně opřít.
A jak asi taková batolata zvládají správně zareagovat na koncově bezpečnostní povely 'stůj' nebo 'přestaň'?

Okomentovat