5.12.18

Michaela Endrštová: Babiš chce obědy pro děti zdarma. Hraje si na mecenáše z našich daní, reaguje opozice

Předseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš přišel s dalším návrhem, kterým si chce naklonit rodiny s dětmi, ale který zároveň klade nemalý nárok na státní rozpočet. Po slevě na jízdném nyní navrhuje, aby děti v posledním ročníku mateřské školy a na prvním stupni základní školy dostávaly obědy zdarma. Vyčíslil to na pět až šest miliard korun ročně. Zatímco koaliční ČSSD s tímto záměrem souzní a sama chce podobný návrh předložit, opozice ho kritizuje a označuje to za polokomunistické opatření.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Podle ministerstva školství by se plošné zavedení obědů zdarma týkalo asi milionu dětí. Projekt by vyšel zhruba na šest miliard korun. "Částka počítá také s podporou školních jídelen a jejich personálu, protože lze očekávat, že se výdeje obědů zvýší o zhruba pětinu, což bude znamenat vyšší nároky na kuchařky," říká mluvčí resortu Aneta Lednová.

V té souvislosti však Babiš na dotaz Aktuálně.cz připustil, že zatím nemá promyšlené, kde by chtěl tyto miliardy vzít. A jasnější odpověď nenabídla na opakovaný dotaz ani jeho mluvčí: "Pokud najdeme shodu ve vládě, tak to bude součástí rozpočtu na rok 2020," uvedla pouze.(...)

"Obědy zdarma? To znamená, že producenti dodají do škol suroviny zdarma a kuchaři se vzdají mzdy a uvaří obědy pro děti bez nároku na odměnu? Nebo jde o další socialistický švindl v řadě, ve stylu vytaháme daněmi více peněz od lidí a pak za jejich peníze budeme dělat 'mecenáše'?" napsal na Twitter poslanec za ODS Jan Skopeček.
Žádné komentáře:

Okomentovat