23.12.18

Martin Fendrych: X-tá změna maturity: Budou stačit testy. Ještě pár let a odmaturujete esemeskou

Chceme „to jednoduché“? Maturitu jako testík a hurá na vejšku? Přizpůsobíme se době tweetové, době, kdy každý visí na mobilu jak vosa na melounu? Minulý týden se objevila zpráva pro budoucnost Česka zásadní: ministr školství Robert Plaga (ANO) chystá už zase změnu státní maturity (ta se mění stále). Prozraďme hned, že na školství nevymysleli krok k vyšší tuzemské vzdělanosti, nýbrž krok ke zjednodušení. Je to další krok, jak z maturity udělat úplnou zbytečnost, která ovšem bude nutná (bez ní se na vejšku nedostanete, že).


Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Tohle couvání od myšlení, a redukce na testy jsou couvání od myšlení, nic dobrého to nepřinese. Pokud mají naše děti uspět, musí umět komunikovat, myslet, nejen vyplňovat políčka. Žijeme v době informační opilosti, jak tu pomůže test? Žijeme v době vypůjčovací-exekuční; ani u třídění informací, ani u třídění nabídek se neobejdeme bez kritického myšlení.

Žijeme v době, kdy prudce rostou sociální rozdíly, kdy se jeden druhému vzdaluje, lidé se neumějí a nechtějí dohodnout, umění komunikovat se musí cvičit, testy opravdu nestačí. A jistě, zredukovat maturitu na úroveň esemesky nebo tweetu by bylo nejjednodušší a dalo by se to i lépe centrálně opravit.

3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Autor se bohužel v tématu vůbec neorientuje, takže komentář je zmatečný. Není divu, že s ním vzápětí polemizoval T. Feřtek v Respektu - s nesmysly se totiž polemizuje snadno a umožňuje to odvést debatu od podstatných věcí a od faktu, že avizovaná změna maturity, údajně konzultovaná s odborníky, obchází skutečné odborníky a skutečné problémy velkým obloukem, aby mohly být prosazeny předem stanovené záměry (které samozřejmě k ničemu dobrému nepovedou).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy ne žeby právě pytlici volali po oné jedině správné a žádoucí konstruktivní kritice, ale zrovinka pytliky by zajímalo, jak řešení aktuálně komentovaného problému vidí případně komentátoři fendrychové.
Ve státní správě byli také jako doma, a to vnitro má v některých ohledech ke školství docela blízko... Časem možná se školstvím prolne obdobně jako ta portfej práce a věcí sociálních.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

vnitro má v některých ohledech ke školství docela blízko.

BIS už nás úkoluje.

Okomentovat