16.12.18

Marie Těthalová: Předškolák za počítačem

Barevné obrázky, ale i jenom přibývající písmenka na obrazovce zaujmou už opravdu hodně malé děti. A když je na chvíli pustíme ke klávesnici, dokážou si vyhrát i s textovým editorem. Ale pokud nechceme, aby naše dítě jen bezmyšlenkovitě ťukalo do kláves, musíme mu nabídnout něco víc.

Z článku na Rodina.cz vybíráme:

Není jednoduché určit, co ještě je a co už není „zdravá“ doba, kterou by mohl předškolák strávit u počítače. „Zdravá“ dvacetiminutovka nebo půlhodinka totiž nejsou samy o sobě měřítkem. Aby si dítě čas u počítače opravdu užilo a mělo z něho nějaký profit, musí být v první řadě v pořádku náš počítač. Dětem ani dospělým nesvědčí například monitor, který je špatně seřízený a kmitá. Ani klávesnice, která má už nejlepší léta za sebou a každé písmenko z ní musíte doslova vymlátit, není ideální. Dítě by mělo u počítače sedět tak, aby k monitoru nemuselo zaklánět hlavu, a pokud je to možné, mělo by se nejen zády opírat o židli, ale mít podložená i předloktí.

Čas u počítače bychom jako rodiče měli mít pod kontrolou. Neznamená to, že budeme dítěti sedět za zády, ale je třeba zajistit, aby se dítě nedostalo na weby s nevhodným obsahem a také aby nám neznehodnotilo práci, kterou máme v počítači uloženou.


Žádné komentáře:

Okomentovat