6.12.18

Kryštof Kozák: Jack-of-all-trades, aneb jak zachránit učňovské školství

I v budoucnu budeme potřebovat instalatéry, kuchaře, číšníky, sestry a bratry, policisty i požárníky, popeláře a skladníky. Jsou pro fungování společnosti stejně nezbytní jako doktoři, učitelé, manažeři a právníci. Manuálně pracujících lidí bychom si všichni měli víc vážit, a ne je považovat za nevzdělané a potenciálně nebezpečné primitivy, co volí extrémisty, hodně pijí a kouří, jak občas zaslechnu v kuloárech pražských “elit”.

Z článku v Britských listech vybíráme:

Na novou učňovskou školu, které se může říkat třeba “praktická”, bude přímo navazovat nepovinná, nicméně státem placená vojna nebo civilní služba. Za minimální mzdu nebo za stravu, ubytování a kapesné budou mít mladí lidé (včetně žen) právo jeden či dva roky pracovat pro stát. V rámci toho mohou získat další kvalifikaci, například základy akutní zdravotní péče či kurz správného jednání v krizových situacích. Část platu jim stát může vyplatit až na konci služby, čímž budou mít do začátku své samostatné profesní kariéry našetřeno alespoň nějaký základ. Kde se na to vezmou peníze? Například mohou být součástí navýšení výdajů na obranu na 2 % HDP, jak to po nás chce Donald Trump. Pomůže to soudržnosti v rámci NATO, a navíc je to dobrá investice do rozvoje potenciálu mladých lidí.


2 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

No, clanek plny perel...

"Začíná to tím, že jim budeme poskytovat kvalitní vzdělání. Současné učňovské vzdělávání má špatnou pověst, jen málo rodičů si přeje, aby se jejich dítě dostalo na “učňák”."

"Chcete se ale čtyři roky učit, jak být číšníkem? Normální člověk se základy naučí za měsíc, maximálně půl roku, v praxi to už pak zbytek snadno pochytí. K základům řady dalších řemesel stačí roční intenzivní kurz. "

-----
"Manuálně pracujících lidí bychom si všichni měli víc vážit, a ne je považovat za nevzdělané a potenciálně nebezpečné primitivy, co volí extrémisty, hodně pijí a kouří, jak občas zaslechnu v kuloárech pražských “elit”."

"Pro budoucí ekonomiku jsou tito lidé nepostradatelní, a měli by být za svoji práci dobře ohodnoceni, i když nemají vysokoškolský titul. "

Ten posledni par pekne ukazuje, jak tezko jde povysenost a hloupost zamaskovat. Mozna by bylo lepsi nic nepsat a byt povyseny a hloupy doma...

mirek vaněk řekl(a)...

Článek o ničem. Blábol britských listů nestojí za to číst. A těch několik řádků o učňovském školství je o ničem.
Proč tu něc takového vůbec je?

"Chcete se ale čtyři roky učit, jak být číšníkem? Normální člověk se základy naučí za měsíc, maximálně půl roku, v praxi to už pak zbytek snadno pochytí. K základům řady dalších řemesel stačí roční intenzivní kurz. "

Ano schopný(průměrný ne) vysokoškolák to za rok zvládne. Takže budeme pořádat kurzy pro vysokoškoláky či doktorandy Za rok instalatérem?

Žák ZŠ, který má problém s násobilkou, k tomu ty 3 roky potřebuje a někdy ani to nestačí.

Není daleko doba, kdy budou vysokoškoláci dělat řemeslo, protože víc ponese.

Okomentovat