4.12.18

Kateřina Valachová: 1918/2018 – Stále máme hladovějící děti ve školách

Ocenila jsem na svém facebooku, že premiér Andrej Babiš se přihlásil k myšlence zavést bezplatné obědy pro předškoláky a děti na prvním stupni základních škol. Ostatně – je to návrh, který jsem nadhodila již několikrát.

Vždycky se pozvedlo velké haló proti: Bude se vyhazovat více jídla, jsou důležitější věci na financování, potřebujeme raději dálnice, budeme krmit nepřizpůsobivé… Vzpomínám se na titulek v novinách: „podporuje to příživníky". A další oblíbené: děti to stejně vyhodí a nakoupí si brambůrky s kolou (což tedy zvláště u těch předškoláků nebo prvňáků musí být skutečně „masové").

Minulá vláda do toho nakonec „nešla". Škoda a chyba. Ale lepší později než vůbec.

Nyní je na světě můj poslanecký návrh, jak to legislativně vyřešit. A pokud má tato myšlenka podporu premiéra a tedy počítám i hnutí ANO, považuji to za skvělé. Konečně je tady reálná šance, že se to povede prosadit.

Mimochodem – Finsko je ve školství považováno za absolutní špičku. A bezplatné obědy v podobném rozsahu má dávno. Stejně jako Švédsko či například pro věk 4 – 7 let Anglie a Skotsko (od roku 2014, tedy za vlády konzervativní strany, až někdo bude mluvit o „socialistickém experimentu). Nyní je takový návrh v jednání se silnou politickou podporou na Slovensku. Nebudeme žádný „kůl v plotě".

Před pěti lety jsem poslouchala od bezvadných učitelů ze severu Čech a Moravy zhruba tento příběh. Víte, které děti nejezdí na hory a na školy v přírodě? Nikoliv ty z naprosto nejchudších rodin. Těm pomohou nadace nebo i jednorázové sociální dávky. Doma zůstávají děti z té zóny „těsně nad". Jejich rodič – samoživitel nebo rodiče se špatně placenou prací – „ještě" nespadají do zóny skutečné chudoby, ale také nemají na cokoliv „navíc".

S obědy zdarma je to podobné. Když jsem byla na ministerstvu, s pomocí nadace Women for women a dalších jsme uskutečňovali „obědy zdarma" pro tisíce dětí. A mimochodem existují odborná vyhodnocení dopadů. Jsou fascinující – zlepšila se docházka, zlepšily se školní výsledky, ve třídách je lepší atmosféra, obyčejné společné stolování zlepšilo vztahy mezi dětmi. Mnohá data lze najít ve studii, kterou v roce 2017 vypracovala společnost Median a Open Society Fund (ZDE). Projekt naštěstí pokračuje a dále pomáhá.

Ale to je pomoc tam, kde to „systém" vezme – řada krajů se například odmítla do projektu zapojit (naprosto nechápu, proč vlastně). Je rok 2018 a v našich školách jsou desítky tisíc dětí, které nemají na oběd, když jsou ostatní do jídelny, tak čekají v šatně či kde. Nebo si pro ně přiběhnou maminky a berou si je domů, aby jim daly něco ještě levnějšího, než poskytuje škola. Z pohledu Prahy, Brna nebo dalších velkých měst to zní skoro neuvěřitelně (i když pozor – i v bohatých regionech nejsou děti bez oběda výjimkou). Ale je to častá realita mnoha regionů a je to skutečná každodenní situace mnoha dětí.

A to jsme země se skutečně unikátní sítí jídelen, spoustou skvělých kuchařek v nich, v zemi bohaté na regionální potraviny. Jak pro ty děti, jejichž ponížení musí být skutečně strašlivé, může být škola místem pro kamarádství, bezpečným prostorem pro jejich dětství?

Bezplatné obědy se nevylučují s lepším ohodnocením učitelů (což je skutečně alfa i omega kvalitního školství), nevylučují se ani s penězi na skutečně bezplatné pomůcky a potřebné věci do školy, nevylučují se s investicemi. Sto let od vzniku republiky bychom si pro předškolní děti a děti na prvním stupni základních škol měli obědy zdarma dovolit.

Zdroj: ČSSD

8 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak o tom přestaňte kecat a dejte jim najíst.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jo, a ještě se při tom uživí nejedna neziskovka.

Pepouš řekl(a)...

Jen by mě zajímalo, kolik papírování je třeba, když by měly do školy přijít peníze třeba od nějaké neziskovky na obědy pro chudé. Co všechno musí sepsat ekonomky, účetní, vedení školy, vedoucí jídelny, aby "obědy zdarma" děti mohly dostat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici pro tuto chvíli pominou skutečnost, že v té dnešní překotně měnící se době moderních technologií a plýtvání s potravinami máme vůbec děti, které trpí hlady.
Spíš těm pytlikům přijde podivná souběžnost této politování hodné skutečnosti s úvahami o zavedení dalších hodin tělocviku, protože dětská populace trpí nadváhou. O pamlskové vyhlášce už ani nehovoře. Takže obžerství a hlad. A hladovějící děti uhonit k úplnému vysílení?

Ygrain řekl(a)...

Tohle už mi začíná lézt krkem. Nemá-li rodič na školní obědy, může snad dát dítěti dvojitou svačinu, ne? Nebo mi chcete tvrdit, že nemá ani na tu svačinu? A o víkendu nebo o prázdninách teda dítě taky trpí hlady? Nebo snad k němu rodič nemá vyživovací povinnost?

A ještě jedna drobnost: jak hodlá Kačenka zajistit nárok na oběd při dietních omezeních? Ani ta pitomá bezlepková strava není ještě samozřejmost, o dalších dietách ani nemluvím.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Takže obžerství a hlad"

Že by jako ve středověku byly chudé děti hladové a štíhlé a ty bohaté obézní?

"Nebo mi chcete tvrdit, že nemá ani na tu svačinu?"

A co na to sociálka? Proč se to přenáší na školy? Další administrativní zátěž.

poste.restante řekl(a)...

Jestli to chápu dobře, pak tady máme jistý prostor, "zemi nikoho", kde se nacházejí rodiny, které sice nesplňují kritéria pro poskytnutí dávek sociálních, či v hmotné nouzi, ale současně jim jejich finanční situace neumožňuje ani tak základní výdaj, jako je zajištění teplé stravy pro děti ve škole.
Pak se ovšem ptám:
1. Není tedy v nastavení našeho sociálního systému něco špatně?
2. Proč je potřeba tuto agendu administrovat prostřednictvím neziskovek?

Ygrain řekl(a)...

3. Proč tento lapsus řešit plošným opatřením? Stačilo by, aby rodina škole dodala žádost s čestným prohlášením, že jejich finanční situace jim nedovoluje jednorázový výdaj vyšší částky - jistě že se najdou chytráci, kteří toho budou zneužívat, ale pořád to ještě vyjde levněji než obědy všem!

Okomentovat