5.12.18

Karolina Brodníčková, Jiří Mach: Školní docházka povinně do 18 let, navrhuje Maláčová

Povinná docházka by se mohla opět prodloužit. Po zavedení povinné docházky ve školkách pro pětileté se může zavést i povinná docházka na střední školy. S nápadem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), podle níž by děti měly být školou povinné do 18 let. A zaskočila nejen odbornou veřejnost, ale i ministerstvo školství.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Pro odborníky na školství je ale návrh na prodloužení povinné školní docházky do 18 let blesk z čistého nebe. A to i pro ministra školství Roberta Plagu (ANO), ačkoli podle Maláčové Plagův resort její záměr už zná.

„Překvapuje mě, že se o tomto nápadu nezmínila ministryně práce resortu školství před tím, než ho prezentuje na veřejnosti,“ podivil se.

„Kdysi jsme něco podobného zaregistrovali, ale žádná seriózní debata k tomu nebyla. Je to pro nás zcela nová informace, návrh neznáme, ani jeho argumentaci, tak se k tomu těžko můžeme vyjadřovat,“ řekl Právu náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.(...)

Například by střední školy ztratily možnost žáka či studenta vyloučit. Mnohé školy jsou sice i dnes tolerantní i k závažným prohřeškům, protože se ztrátou žáka přicházejí i o státní dotace. Ale změna systému financí má víc zohledňovat počet odučených hodin a snížit závislost škol na počtu žáků a studentů. Změny budou nabíhat v následujících dvou letech a školám uvolní ruce.
6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Není to málo Antone Pavloviči?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici pořád sní o zrušení jakékoli povinné školní docházky...
Tak to spěte sladce, vy trdla.

poste.restante řekl(a)...

Pokud jsem pochopil dobře situaci, jde o to, že například někteří žáci by i studovat chtěli, ale pokud žijí v rodině, kde se zákonný zástupce trvale nezajímá, nemá jim ani kdo podepsat přihlášku, nebo dokonce ani nechce. Typicky například matka - narkomanka, dítě žije u babičky, která ale není zákonným zástupcem.
Plus obdobné jiné konstelace.
Čili nemusí jít o až tak úplně praštěný nápad, jak se jeví na první pohled.

Otázka ale je, jaké jsou tedy příčiny a zdroje podobných úvah a zda je tento nápad dostatečně promyšlený i v ostatních souvislostech. Zatím to tak úplně nevypadá.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Pytlici pořád sní o zrušení jakékoli povinné školní docházky..."

Ideální stav pro současnou populaci vidím v rozmezí povinné školní docházky 0 -65 let. Ať je to politicky korektní a genderově vyvážené.

Ygrain řekl(a)...

"například někteří žáci by i studovat chtěli, ale pokud žijí v rodině, kde se zákonný zástupce trvale nezajímá, nemá jim ani kdo podepsat přihlášku, nebo dokonce ani nechce."

Jenže tohle je úplně stejné jako s těmi obědy zdarma pro všechny - místo aby se řešily konkrétní problémové situace, zavede se plošné opatření. Nefunkční zákonné zástupce by měl řešit OSPOD a nespolupracující nahradit soudním opatrovníkem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

místo aby se řešily konkrétní problémové situace, zavede se plošné opatření

V tomto duchu se už zavedl povinný rok předškolní docházky, tak proč ne tři roky poškolní docházky. A ty, kteří nechodili, i nadále nechodí, a chodit ani nebudou.
Příslušná ministryně si odškrtne bodík, a protože nic moc jiného nemá, bude se mít čím holedbat.

Okomentovat