14.12.18

Jan Lipold: Do školy autem, na oběd zdarma. Projíst miliardy nikdy nebylo snazší

Zavést školní obědy zdarma všem, nejen chudým dětem, by bylo v důsledku asociální. Peníze by chyběly jinde, na skutečně potřebné věci. Organizace Pražské matky v září zveřejnila průzkum, podle kterého do některých škol v metropoli až 40 procent dětí vozí rodiče autem. Jde o stoupající trend. Před školami se tvoří dopravní a parkovací zácpy, vznikají nepřehledné a nebezpečné situace.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Děti ze slušně, dobře i nejlépe situovaných rodin by se v tomto případě ocitly na jedné sociální lodi s těmi chudými, u kterých doma obracejí každou korunu a někdy si kvůli tomu odpírají i poctivé jídlo. Taková situace by ale byla asociální: peníze na obědy dětem, kterým je bez problémů mohou zaplatit rodiče, si přece zaslouží lepší využití. Budou chybět jinde, jakkoli to teď vypadá, že stát je bůhvíjak bohatý a může rozdávat, kam se podívá.

Rozhodný argument zní: Ve vyspělé zemi je nepřijatelné, nemravné, aby děti, které chodí do školy, hladověly, protože si nemohou dovolit obědy. Ale odpovědí na něj přece není, že se obědy zaplatí z eráru nejen jim, ale i té většině, která na ně beztoho má.Žádné komentáře:

Okomentovat