18.12.18

Jan Bumba, Věra Luptáková: Ne pro všechny členy vlády je školství prioritou, říká předseda odborů Středula o platech učitelů

Dočkají se učitelé lednového zvýšení platů, jak jim vláda už dvakrát slíbila? Nebo se „přidává“ jen těm, kteří umějí kabinet přimáčknout ke zdi? Co by odbory dělaly, kdyby se nakonec dohoda odložila? Na tyto otázky odpovídal v pořadu Českého rozhlasu Plus předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Z článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula si prý nedovede představit, že by k naplnění dohody nakonec nedošlo. „Kdyby se tak nestalo, tak se stane reakce,“ říká.

„Z případné neaktivity vlády by opravdu mohla vzniknout protestní akce… Je to ale dost nepředstavitelná situace,“ dodává. Pokud by ale vznikla, jsou prý odbory připraveny velmi rychle jednat.

Pocítí učitelé zvýšení platů opravdu i na svých peněženkách? Zlepší se situace ve školství, nebo se tak jen zalepí „nejhorší díry“? „Částečně se situace kantorů zlepší, ale kýžený efekt to pořád nepřinese,“ tvrdí předseda odborů. Situace ve školství prý není dobrá nejen kvůli nízkým platům, ale i prestiži povolání.

„Další navyšování musí následovat. Už jen ve srovnání profese učitel−učitelka zemí OECD patříme k absolutně nejhorším. To všechno dohromady pak rozhodně nevypovídá o tom, co tady občas říkají politici, podle kterých je vzdělávání tak důležité pro současnost i budoucnost. A konkrétních zaměstnanců se to pak netýká tak, jak by mohlo,“ říká Středula.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Upřesnění:
pro nikoho z vlády není školství prioritou.
Prioritou není ani pro školské odbory a to už je tragické, protože hloupé řeči od politiků jsou normální. Ale odbory?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Slova, slova, slova, pane předsedo. Odbory trpně přihlížely k tomu, jak se český učitel v příjmu propadal ve srovnání s okolím na samé dno.

Okomentovat