5.12.18

DVTV: Je absurdní chtít od všech dětí stejný výkon, inkluze je přínosná, říká Laurenčíková

Každé dítě má právo zažít úspěch, nemůžeme je někde zmrazit a čekat na učitele, kteří budou všechno umět, děti jsou na školách teď, míní předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. U mnoha dětí s problémovým chováním se podle ní promarnila řada šancí, jak jim pomoci. Inkluze žádné škody nenapáchala, to je velká zkratka, nedošlo k žádnému velkému přesunu dětí ze zvláštních škol, říká Laurenčíková.
Video na Aktuálně.cz20 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

S některými vyřčenými myšlenkami souhlasím. Ale způsob, jakým je inkluze v Česku řízena a tlačena opravdu dělá často více škody než užitku. Zajímalo by mě, kdy a jak dlouho K. Laurenčíková pracovala s inkludovanými dětmi vrženými do hlavního vzdělávacího proudu. Pokud pracovala, jak se jí dařilo individualizovat výuku, aby u všech byl maximálně využit jejich potenciál? Nebo jsou to jen prázdné fráze? Těch máme opravdu dost.

Radek Sárközi řekl(a)...

Já bych slovo nezisková organizace nepoužíval. Ti lidé pobírají mzdu a pracují na tom jako zaměstnanci, leckdy na plný úvazek. Zdarma by to nikdy nedělali...

Ivo Mádr řekl(a)...

"Nebo jsou to jen prázdné fráze?"

Mám obavy, že jsou to jen prázdná slova. Bohužel.

"Zdarma by to nikdy nedělali".
Je zde však uměle vytvářená představa, že to dělají obětavě a ve svém volném čase, po sobotách a nedělích, od nevidím do nevidím.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Myslíte si že ta paní někdy vůbec pracovala?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Nezisková organizace je to proto, že nevytváří zisk, ze kterého by platila daň ze zisku. Vše ostatní je jako v jiné firmě.

V. řekl(a)...

Vše ostatní je jako v jiné firmě
No, některé firmy, i když je jich asi stále míň, dokáží fungovat i bez dotací...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pro pytliky je lepší povědomí, že ta pani nic nepochopila, nechápe a chápat nikdy nebude. V opačném případě by to mohlo znamenat, totiž, že se pro to svoje lehkožití neštítí obětovat dítka, která mají už tak dost problémů.

Radek Sárközi řekl(a)...

Věděli jste, že vydavatel České školy financuje aktivity ČOSIV (Klára Laurenčíková)?

https://www.nadacealbatros.cz/podporene-projekty.html

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dá se někde zjistit
odkud a kolik peněz do nadace přichází a
kolik peněz a kam z nadace odchází?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klára Laurenčíková je speciální pedagožka

Na které škole vykonává speciální pedagogickou praxi?

Nicka Pytlik řekl(a)...

To jsou teda pecky...
Systémové mezery, kam se člověk podívá, změny systému jsou doopravdy nezbytně nutné, už konečně, ale inkluze běží v pohodě, katastrofa žádná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každé dítě má právo na úspěch

Jakože nárok na úspěch? A jaký úspěch? Jaké úrovně a v čem?
Takže dotazník na začátku roku:
V kterých předmětech chceš být nejlepší ze třidy?
V které olympiádě se chceš umístit alespoň do třetího místa v krajském kole?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslim, ze nesmyslna je ta stale omilana veta: kazde dite ma pravo na uspech. Nema. Nikdo, ani dite ani dospely nema na tohle pravo. Bylo by pekne, kdyby kazdy uspech zazil. A dle meho nazoru homimkazdy zaziva. Jen si ten uspech musel kazdy jeden z nas zaslouzit. Museli jsme se o to jakkoli pricinit. Nekdy i nadrit. A navic je zcela jedno, kdy a kde ten uspech zazili. Tesi nas i kdyz se mi povede vyborny dort nebo kdyz se mi po trech letech rozvkvete do krasy zahrada.
Pokud budeme komukoli jakkoli podstrkavat cinnosti, ktere automaticky povedou k uspechu, kazdy nas po malinke chvilce prohledne a z toho “ uspechu” nebude mit radost. Protoze to bude jen jako, nahrane, pruhledne. Uz i male dite.
Po mnoha letech ve skolstvi mam ja osobne jiny cil pro sve zaky: snaz se naucit co ti jde, uc se byt samostatny, uc se zit se svym problemem a prijmi ho. Zapoj se do zivota dle svych moznosti.

Pepouš řekl(a)...

Celý rozhovor mohl skončit hned po první minutě a efekt by byl úplně stejný. Po otázce, zda se inkluze osvědčila následuje odpověď, že na tuhle otázku nelze říct ano nebo ne... Ostatně v podobném duchu to pokračuje dále, spousta slov bez hlubšího obsahu, rozhovor se spoustou "kdyby" a "mělo by". Skutečné problémy jsou "okecávány" bez náznaku možného řešení na úrovni škol. Všechny ty zákony, vyhlášky, předpisy neřeší skutečné problémy žáků, učitelů a ředitelů tady a teď. Prostě "mělo by se" a "kdyby".

poste.restante řekl(a)...

"Kdyby" podobní aktivisti až fanatikové nebyli připuštěni k rozhodovacím procesům ve státě, žilo by se všem výrazně lépe.
"Mělo by" se ještě pořád uvažovat o polití dehtem a posypání peřím. Jak stárnu, jsem smířlivější a proto už netrvám na zapálení toho dehtu.

Ivo Mádr řekl(a)...

"netrvám na zapálení toho dehtu"

Tak tedy pouze do moře, ale to už tady v historii bylo. A bylo to v té době přínosné pro celý tehdejší svět.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Dá se někde zjistit
odkud a kolik peněz do nadace přichází a
kolik peněz a kam z nadace odchází?


Asi nedá, nemají povinnost zveřejňovat hospodaření ani audit; z jejich stránek lze stáhnout výroční zprávu za rok 2013, kde se o hospodaření nepíše; ve výroční zprávě za rok 2015 je sice inzerováno "Nicméně výroční zprávu za rok 2015 s přehledem o financování zveřejňujeme, abychom předešli šíření nepravdivých informací o naší organizaci.", ovšem odkaz vede k dnes již neexistující stránce.

P. Vršecký řekl(a)...

Na wiki je jako profese uvedeno u ní "politička". A to za levicové extremisty Stranu Zelených. Tamtéž je tvrzeno, že prý pracovala v Jedličkové ústavu, ovšem v profesním životopise tamtéž o tom není zmínka. Fakt nevím, připadá mně jako přesně ten typ, který jenom dává hraběcí rady, aniž by někdy alespoň zkusila ověřit v praxi, jak a jestli vůbec to funguje. ČOSIV jsem marně hledal v rejstříku spolků, ale přiznávám, že moc práce jsem si s tím nedal, protože jde zjevně o darmožernou "neziskovku", dokonale zbytečnou.

poste.restante řekl(a)...

Jde o neziskovku nikoliv zbytečnou, anobrž děsivě nebezpečnou a škodlivou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je naprosto nezbytné zapamatovat si všechny ty společnosti a především jména konkrétních lidí a jejich aktivity, a vést je k odpovědnosti. To prostě nesmí zapadnout jako mnohý jiný neřád. Jakože se 'jenom' naplňovalo zadání chlebodárců. Jsou přisáti na erár jako ty pijavice a čile mu pouští žilou. Nerozpakují se k tomu zneužít i děti, které mají už tak dost svých vlastních problémů. A mnoho činovníků státní správy a samosprávy, a nejen ve škoství, jim to nejenže toleruje, ale je je v tom dokonce podporuje. Peníze lítají luftem, aniž by k potřebným dorazily. A když, pak jen drobky, co z té bohaté tabule na zem spadly.

Okomentovat