16.12.18

Dana Kerhartová: Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho od nich. Psychologové tomu říkají Pygmalion efekt.


Z článku v Ona.iDNES.cz vybíráme:

Provést děti k úspěšnosti předpokládá od rodičů nejen očekávání, ale i důslednost. Každý, kdo má děti, ví, že jde spíš o bič na rodiče než na děti, protože je nesrovnatelně méně otravné nádobí sama umýt než pořád dokola opakovat: „Umyj to nádobí.“ Jenže když víte, že vaše děti budou úspěšnější, budete-li vy o něco línější a přísnější?

Pojďme na to vědecky – ano, opět existují odborné důkazy. Na toto téma s oblibou přednáší například Julie Lythcott-Haimsová ze Standford University. Leitmotiv jejích přednášek by se dal shrnout do věty: Trvejte u dětí na domácích pracích. Když totiž dítě nedonutíte k mytí nádobí, zvykne si, že ho za něj umyje někdo jiný. Nenaučí se, že věci se musí dotahovat do konce. A když se člověk už v dětství k práci nepostaví čelem, nebude ani v budoucnu ochotný pracovat ve prospěch pohodového chodu celku – ať už jde o rodinu nebo o pracovní kolektiv. Tím pádem to daleko „nedotáhnou“.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nejen očekávání, ale i důslednost... když se člověk už v dětství k práci nepostaví čelem, nebude ani v budoucnu ochotný pracovat

Vskutku? A platí to i ve vztahu učitel - žák?
Pokud ano, kde by se mohli pytlici domoci alespoň symbolické satisfakce za ta léta buzerací, kdy se o ně kdejaký budižkničemný pazneht votřel?

Vít Tomis řekl(a)...

Tím pádem to daleko „nedotáhnou“
Podstatné ale přece je, aby zažily pocit úspěchu, ne?

Radek Sárközi řekl(a)...

V Montessori pedagogice se nádobí myje a vzešli z ní zakladatelé Google. ;-)

Simona CARCY řekl(a)...

Já furt proč je ten Android takovej krám, a oni zakladatelé myli nádobí!

Jirka řekl(a)...

Jestli to není jen tím, že vzešli.

P. Vršecký řekl(a)...

Bože dobrej, navždy jsem zničil nevědomky úspěšnou budoucnost svých dnes už dospělých dětí, protože první myčku nádobí jsme si pořídili ještě před jejich narozením:-) Tedy to je dnes úroda:-))))))

Okomentovat