13.12.18

Apolena Rychlíková: Pár umírněných poznámek ke kauze „obědy zadarmo jsou socialismus“

Nápad na plošnou dotaci obědů pro žáky a žákyně prvního stupně základních škol vzbudil v liberálních bublinách pomalu tolik bouře, jako náznak debaty o mírně progresivní dani, která proběhla před lety. Populismus, doslovné projídání budoucnosti, návrat do socialismu, úplná hloupost. Co přijde příště? Budou si občané a občanky odteď myslet, že zadarmo je všechno? Že peníze rostou na stromech?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

O tom, že možná až 300 tisíc dětí, chodících do škol, hladoví, se mluví už delší dobu. I proto v minulosti vznikly různé dotační programy, některé soukromé na bázi charity, jiné evropské. Z různých důvodů nefungovaly, a proto se teď vláda rozhodla pro možnou plošnou dotaci.

Ano, bude to relativně drahé – mluví se o výdajích v řádu miliard ročně. Jenže každý rozpočet odráží mimo jiné to, co daná společnost reprezentovaná politiky považuje za podstatné. Upřímně budu mnohem raději žít ve společnosti, která si za důležité zvolí to, aby ani jedno jediné malé dítě ve škole nehladovělo, byť to bude nákladnější mise, než ve společnosti, která bude utrácet za řadu míň podstatných věcí.


10 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Hladovějící děti ve školách? A co hladovějící děti doma? A tak že bychom rovnou vyhlásili ten komunismus a všem dětem dali všechno zadarmo?
Podle mě je to hodně velká blbost. A jestli na některé škole vědí o dětech, kterým rodiče nedají peníze na obědy a oni hladoví a strádají, tak potom na co máme OSPOD?
Zanedbání péče je přece trestný čin. Nebo se pletu? tak jim ty dávky seberte a pošlete je přímo do té školy.
Nefunkční a bezzubý systém nahradíme rozdáváním a bezuzdným plýtváním něčeho zdarma?
Nenechte se vysmát. To nikdy nebude fungovat.

Vít Tomis řekl(a)...

bude utrácet za řadu míň podstatných věcí.
Tak rozhodně jsem pro, aby se neutrácely peníze na podporu různých nesmyslných a zaujatých filmových dokumentů. Ale to neznamená, že se peníze můžou vyhazovat jinde.

Ygrain řekl(a)...

"Upřímně budu mnohem raději žít ve společnosti, která si za důležité zvolí to, aby ani jedno jediné malé dítě ve škole nehladovělo, byť to bude nákladnější mise, než ve společnosti, která bude utrácet za řadu míň podstatných věcí."

A já bych zase raději žila ve společnosti, která nebude líná vynaložit čas a námahu na pomoc těm, kteří to opravdu potřebují, než aby plošně prošustrovávala peníze jí svěřené.

BTW, společnost, kde osoby veřejně činné budou používat hlavu namísto emotivních rádobyargumentů, by tak nebyla k zahození.

P. Vršecký řekl(a)...

Tahle kavárenská neomarxistka asi zapomněla, kolik procent oprávněných voličů se posledních parlamentních voleb zúčastnilo a kolik z nich dalo hlas socanům. Tenhle pomatený nápad proto nemá co společného s přáním významnější části společnosti. A typický socialistický nápad to je, o to vůbec žádná. Socialisti všech zemí, běžte do pr.... .

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, klasika. Acylpiríny se rozdávají kdekomu, nebo se rovnou vyhazují do kontejneru, a paraple vozíky a kdoví jakou podporu pro děti musí řešit charita.
A ještě se neupejpají lézt ustavičně před kamery. Vrchol pokrytectví.

Nowak řekl(a)...

Pár umírněných poznámek zde mnohé dost vytočilo. Tak radši pozor - až budete Apolenu R. příště číst nebo dokonce slyšet naživo, hrozí vám infarkt či mrtvice.

Jirka řekl(a)...

Pár umírněných poznámek vyvolalo jen pár dobře míněných postřehů ze života. Jestlipak nás pan Nowak nechce klasifikovat? Já bych dal jedničku. Diskutující aktivně přemýšlejí o tématu a na základě svých poznatků a zkušeností si tvoří vlastní názor. Bylo by dobré, kdyby pan Nowak zastoupil v diskuzi paní Rychlíkovou a vysvětlil nám, v čem je mýlka.

Nowak řekl(a)...

Jirko, V. a P. Vršecký uváásějí opravdu "jen pár dobře míněných postřehů ze života"? Já mám pocit, že reagují pěkně podrážděně a hlavně osobně k autorce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

reagují pěkně podrážděně a hlavně osobně k autorce

Jde-li se o osobu, je osobní reakce namístě.
Pokud by se ale jednalo o trdlo, byla by samozřejmě vhodnější reakce trdelní.
A koneckonců, není nic hezčího, než takové pěkné podráždění.

Jirka řekl(a)...

Jsem na sebe pyšný, když dobře nahraju a přenechám tak šanci lepším střelcům.

Okomentovat