9.12.18

Anna Brzybohatá: Na školách se učí sovětský výklad moderních dějin, varuje zpráva BIS

Bezpečnostní informační služba se pustila do kritiky českého vzdělávání. Nelíbí se jí, že se děti učí moderní dějiny stejně jako jejich prarodiče před padesáti lety. Nebezpečí podle nich spočívá v tom, že jsou lidé náchylní věřit tomu, co se jim ve škole předkládalo jako správné.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Učitelé oslovení iDNES.cz s tím nesouhlasí. „Nevím, jaké má BIS podklady pro svá tvrzení. Nejsem si vědoma, že by byl dostupný jakýkoli seriózní výzkum vyučovací interpretace národního obrození tohoto vyznění,“ oponuje Jana Šindlerová, učitelka českého jazyka na 2. stupni Naší školy Liteň. „Mé zkušenosti s vysokoškolskou výukou nic takového nenaznačují a sama neznám žádného češtináře či dějepisáře, který by vykládal dějiny literatury či dějiny stejně jako před rokem 1989,“ dodává.

Sami učitelé však přiznávají, že výuka dějepisu je dlouhodobý problém. Hlavně kvůli osnovám. Děti stále dokola probírají pravěk a středověk, ale na moderní dějiny se čas nedostává (jak by se to mělo změnit, jsme psali zde).

Mluvčí BIS Ladislav Šticha jde v kritice ještě dál. Současné děti se podle něj učí historii podobně jako jejich prarodiče v době, kdy bylo Československo okupováno Sovětským svazem.(...)

Bezpečnostní informační služba upozorňuje zprávou hlavně na to, že se české školství od interpretace dějin už skoro padesát let neodklonila, a pokud se podle mluvčího BIS ministr Plaga sejde s ředitelem Koudelkou, bude to jen dobře pro budoucnost vzdělávání další generace.

14 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jejda, jak si hned někteří učitelé hřejí polívčičku. Místo,aby novináře poslali do dolní brady.
já tedy zcela běžně učím o imperialismu, chodíme se dívat na obraz Lenina, vyzdvihuji význam vítězného února a co je nejhorší, považuji národní obrození za výbornou věc. zítra mě zavřou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům se takřka zhroutil svět.
Odborníci na vzdělání kontaminovali už i zpravodajské služby. To jsou tedy pytlici zvědavi, jak si české marietereziánské školství poradí s Pavlovovými reflexy, Mendělejevovou periodickou tabulkou a Kotělnikovým vzorkováním spojitého signálu. Pak namátkou Puškin, Šostakovič, Ragulin... Ufff
A což teprvá, až se provalí, že pytlici absolvovali pět semestrů na Elektro Energetíčeskom Fakulťétě Maskovskovo Energetíčeskovo Intytúta. Tato informace je nejspíš v režimu přísného utajení, protože o tom nevědí ani na správě sociálního zabezpečení a odmítají těch plus mínus devět set dní započítat pytlikům do důchodu.
Hу подожди, мешок!

Jirka řekl(a)...

Pytliku, nezoufejte! Blokáda Leningradu byla stejně dlouhá a zřejmě na ni budeme také muset zapomenout. Ani těm mrtvým hrdinům ruské národnosti ji nebudeme moci přičíst k dobru.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pěkně nám moderní historii popsal premiér Ukrajiny po Majdanu Jaceňuk. Při setkání s paní kancléřkou Merklovou prohlásil:"Rudá armáda v roce 1944-45 okupovala Ukrajinu a Německo". No fakt nevím jestli zrovna je toto ten správný směr výkladu moderních dějin.
Zvláště to zamrzí v rodinných souvislostech, protože moje teta strávila v německých zařízeních období 1943-1945.

A to jsem doposud netušil, že BIS má agenty i ve školství. To je fakt novinka.

Radek Sárközi řekl(a)...

Proč se v článku vyjadřuje Mazancová k výuce dějepisu, když učí angličtinu, a Kaderka, který vyučuje jen jeden volitelný seminář mediální výchovy?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč se v článku vyjadřuje...

Protože jsou to vzdálení příbuzní pytliků. Ti také mudrují o lecčems a přitom měli při zezpůsobilovávání se v rámci svého druhého pedagogického maxima z pedagogiky dvojku a z psychologie dokonce trojku! Toto ale naprosté selhání nemohou omluvit ani skutečností, že souběžně a intenzivně pracovali na dvou závěrečných všeobecně vzdělávacích pracech z informatiky a matematiky. Mysleli si, ta trdla, že to jako vždycky tak nějak vokecají.

Radek Sárközi řekl(a)...

Jak mají mít učitelé nějakou autoritu ve společnosti, když své kolegy shazuje v médiích předsedkyně učitelského spolku?

Radek Sárközi řekl(a)...

Není to poprvé, kdy se členové Učitelské platformy veřejně vyjadřují s despektem k práci učitelů. Že by se někdy v médiích vyjádřili kladně o svých kolezích, jsem doposud nezaznamenal...

Jiri Janecek řekl(a)...

No, nechci zbytečně provokovat zastydlé veterány studené války, ale Československo bylo okupováno Sovětským Svazem (resp. +NDR, PLR, MLR a BLR) - když si budeme hodně fandit - od 20. srpna do 18. října 68... To zas tak moc ty prarodiče poznamenat nemohlo, myslím...

Pozitivní ale je, že pokud se i BIS zabývá i takovýma ptákovinama, jako výuka dějepisu, tak je u nás asi celkem bezpečno...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add JJanecek- mohlo. Jenjsem vetsinou misto uctivani sovetu zaznamenavala odpor. A to nejen ve sve rodine. Vukol.

Jiri Janecek řekl(a)...

Mne jde ciste o rozdil mezi pojmy invaze a okupace, pani Karvaiova…

Ono je celkem jedno, jak tomu rikaji treba chlapi u nas v hospode, ale mluvci BIS by se mel vyjadrovat presneji… A mozna i ty deti by si z dejepisu mohly odnest prave rozdil mezi temito pojmy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No právě.jestli jsou placení za psaní takových ftákovin, tak nevím.

Josef Soukal řekl(a)...

Když si budeme fandit méně, tak okupační vojska zde byla - na základě pozdější, vynucené smlouvy - více než dvacet let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

okupační vojska zde byla... více než dvacet let

Pytlici cití jen obtížně zvladatelnou potřebu připodotknout, že domorodí pitomci nás okupují nezanedbatelně delší dobu. A ani Michaelu Kocábovi se nepodaří je odsunout.

Okomentovat