3.11.18

Zdeněk Kellner: Nároky na speciální školství přinesly speciální opatření

Nároky na vzdělávání dětí, které nestačí běžnému tempu „normálních“ spolužáků, se neustále zvyšují. Zatímco dříve stačila pro žáky, kteří nezvládali běžné učivo, takzvaná pomocná škola, v současnosti česká a evropská společnost řeší problém složitěji. A samozřejmě také mnohem dráž.


Z článku v Benešovský.Deník.cz vybíráme:

„Nemyslím si, že je tento současný systém efektivní,“ potvrdila kantorka z jedné z benešovských základních škol, ale kvůli „třaskavému“ tématu a svému názoru, který nekoresponduje se současným trendem, nechtěla zveřejnit jméno. „Systém je to jen efektní. Společnosti přináší jen minimální výsledky,“ míní a připomíná finanční náročnost, třeba jen na udržování školních asistentů.

Kriticky se ale staví i další nejmenovaní kantoři, kteří poukazují zejména na to, že výuka se žáky „vybavené“ asistentkami ovlivňuje a omezuje běžné vyučování.(...)

„Jsem ráda, že takovou třídu máme a to přesto, že v Benešově máme i speciální školu,“ přiznala Hana Řezníčková, speciální pedagog v ZŠ Jiráskova s tím, že ne každý rodič dá na doporučení pedagogicko-psychologické poradny a zařadí svého potomka do speciální školy.

Také Hana Řezníčková potvrdila názor kantorky z úvodu článku. „Ve speciální třídě si uzpůsobíte tempo výuky a to v běžné třídě s vyšším počtem dětí, nejde. Zapaťpánbuh, že tu třídu máme, protože by to pro ostatní děti nebylo úplně jednoduché,“ míní na základě vlastních zkušeností a samotnou inkluzi nehodnotí jako příliš promyšlené a nejlepší řešení.

Žádné komentáře:

Okomentovat