5.11.18

Michaela Endrštová: Žádná trika a pantofle. Dresscode platí i pro učitele, říkají odborníci

Na sociálních sítích se rozhořela debata o tom, zda by učitelé měli dodržovat určitá pravidla oblékání. Odborníci na etiketu tvrdí, že určitě. „Žáci přejímají nejen zvyky učitele, ale i styl oblékání. Nevidím sebemenší důvod, proč by učitelé měli chodit v ležérním oblečení,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Spousta lidí podle něj přesto považuje pohodlí za hlavní kritérium pro výběr oblečení. „Lidé si jsou dnes schopni vymyslet ledacos, aby si ulehčili svůj osud. Pamatuji učitele, kteří chodili do školy v obleku, někteří měli i kravatu. Není potřeba být tak formální, ale sako, společenské kalhoty či košile bez kravaty je základní podmínkou pro to, aby učitel vypadal důstojně a vzbuzoval respekt. Když přijde učitel v triku a džínách nebo šortkách, není brán vážně. Nejen děti, ale také rodiče si pak na něj víc troufnou, protože jsou oblečeni jako on,“ dodal Špaček.

Jiný odborník na etiketu, Daniel Šmíd, podotýká, že košile mužům také vytváří estetičtější siluetu a je nutné dbát na to, aby jejich kalhoty nevypadaly opotřebovaně. „Učitelky by měly nosit šaty, sukně, pohodlné kalhoty. Do školy naopak nepatří jakákoliv špína, poškozené oděvy, nápisy, propagace značek,“ říká Šmíd.

28 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

si pak na něj víc troufnou, protože jsou oblečeni jako on

Jo takhle! Pak už je pytlikům mnohé jasnější. V každém případě, kdyby se učitelé oblékali a upravovali svůj zevnějšek jako mnozí jejich žáci, vypadali by tak nějak jako kašpaří. I v neošuntělém triku a nerozervaných džínách jsou pořád o úroveň výš.
Pytlici se zájmem sledují v čem dnes chodí rodiče do tanečních kůrzů svých dětí. Co nevidět se v tom triku a džínách bude docházet i tam. Možná, že by odborník na etiketu také věděl, v čem spočívá příčina neustálého válení se žactva, jedno jakého pohlaví, po zemi, kdekoli se zastaví na déle než půl minuty? Žeby šli učitelé vzorem?

Jirka řekl(a)...

Dneska jsme dostali odměny. Koupil jsem si dvě nové košile v Tescu, abych šel příkladem. Ta lepší stála 499 Kč. Ještě teď mne bolí u srdce, jestli jsem raději neměl něco zaplatit dětem. Stejně je dostanu až od Ježíška. Tož tak. Kdy dostaneme ošatné na ten dreskód? Makáme s křídou, tak by to mělo být na ochrané pomůcky.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Když přijde učitel v triku a džínách nebo šortkách, není brán vážně. Nejen děti, ale také rodiče si pak na něj víc troufnou, protože jsou oblečeni jako on."

To teda oblečení učitele funguje jako OOPP? Pak by ho měl asi hradit zaměstnavatel... Počítám tak tři obleky do startu + jeden ročně by bylo adekvátní.


"V prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv."

Jana Karvaiová řekl(a)...

A/ ani omylem mi nikdo nebude rikat , co mam nosit na sobe! Leda by stejne pravidlo platilo pro zaky, to bych prijala s nechuti, ale toz.
B/ vubec nemam pocit, ze by me obleceni jakkoli ovlivnovalo zaky.
C/ za cela leta mi nikdo nedal ani korunu na obleceni do telocvicny( ucila jsem TV), pracovni odev do dilen ci na zahradu.

Pepa řekl(a)...

Už léta chodím do školy v tričku a džínách (v horkých dnech v kraťasech) - o pantoflích a sandálech nemluvě - a už léta si na mě nikdo netroufnul. To totiž není v oblečení, alespoň v mém případě tahle premisa neplatí, čímž nesděluji, že se to někdy nemůže stát; kategorické tvrzení v tomto ohledu bych ovšem rozhodně vynechal.
Kromě toho mám dojem, že by se páni novináři měli věnovat jinším a podstatnějším problémům školství a nemontovat se zbytečně do nějakého fejsbůkového šílení. Je snad okurková sezóna?

Vít Tomis řekl(a)...

páni novináři měli věnovat jinším a podstatnějším problémům školství
To by ovšem znamenalo nutnost hledat fakta, poslechnout si názory z různých stran, zamyslet se... - a toto mnoho českých novinářů není schopno udělat.

Simona CARCY řekl(a)...

S lítostí čtu komentáře těch, jejichž odborných názorů si jinak vážím. Učitelé chtějí více respektu, úcty a uznání od společnosti. Nechápou, že svým oblečením vysílají trvalou "sockovou" zprávu veřejnosti, že opravdu jsou tam, kde je společnost vnímá. Vím, že to neuslyšíte rádi. Ale šaty dělaj člověka. Dress cody jsou běžnou normou v řadě profesí a ta akademická či poloakademická není výjimkou.
Advokát v šortkách? Soudce v pantoflích? Bankéř v reklamním tričku? Ne. Učitel v džínách a s igelitkou Pennymarketu? Ano. Ale pak nebrečme, že nepožíváme veřejné úcty.

Lukáš Masopust řekl(a)...

O oblékání jsem psal na svém blogu. V diskusích někdo nepřemýšlí nad tím, co je vhodné pro různé stupně vzdělávání.
http://blogkantora.cz/2018/09/24/kultura-oblekani/

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak snad že by se mohla opět otevřít diskuse o školních uniformách. Tentokrát pro učitele. Pytlici by se velmi přimlouvali, aby součástí takového oděvu byly i rajtky a jezdecký bičík.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kolegyně, já se opravdu v kostýmu necítím dobře. Já ho proto nemám. A pořád razím myšlenku, že ohledy se mají brát nejen na žáky, ale ina učitele. Tudíž jestliže mě někdo bude nutit chodit v kostýmu a lodičkách, budu se celý den ošívat a nebude mi fajn. To, že chodím oblečená dle svého neznamená, že jsem proboha socka. Kdo určí, co je sockový a co není sockový oděv. Spousta kolegyň chodí oblečená do věcí ze sekáče. Jsou to věci vkusné, často značkové. To mám na ně plivat, že nenakoupily za tisíce?
Fakt blbé.
A že nám chodí děti se zelenými vlasy, kroužky v nose, teplákách, ….. to je v poho, jo?

Vít Tomis řekl(a)...

vysílají trvalou "sockovou" zprávu veřejnosti, že opravdu jsou tam, kde je společnost vnímá

A co je na tom divného? Je to lepší, než aby mi nějaký novinář předhazoval, že chci zvýšení platu a přitom utrácím za oblečení...

Kdo platí, ať rozhoduje klidně o oblečení. Kdo neplatí, ať se jde s předepsaným oblečením vycpat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Důležité je, aby šaty, byť zaplátované, byly vždy čisté. Učitelé by se měli také pravidelně mýt, česat a pečovat o svůj chrup. Pytlici předpokládjí, že učitelky tak činí bez upomínání. Učitel otylý, a nebo naopak vychtrlý přes míru, také nepůsobí dvakrát dobře.
A teď to podstatné: na pěšinku, a nebo na emana?

Ygrain řekl(a)...

Jsou džíny a džíny, a je tričko a tričko. Nemít kostým či sako se rozhodně nerovná chodit jako socka, a kdo nemá respekt žáků či rodičů, rozhodně se ho nezíská tím, že se stane věšákem na módní hadry. S kostýmky a lodičkami se jděte bodnout, a pánská společenská móda by potřebovala zgruntu předělat. Kolegové i studenti svorně saka a kravaty nenávidí, neznám jediného chlapa, který by se v tom potil a škrtil rád.

Zítra je N7 Day, takže jako již kolikátým rokem, vezmu si své N7 tričko. Jestli se bude tlačit na přiblblé dreskódy, pořídím si raději nějakou demonstraci přítomného průběhového času nebo posesívního genitivu.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Až mě bude stát platit jako advokáta, soudce nebo bankéře, milerád si vkusný obleček pořídím. Do té doby mi může dress code líbati ta má ústa, jimiž nemluvím česky. Na VŠ jsem zažil učitele, který chodil v košili zapnuté o jeden knoflíček šejdrem, věčně zaprášený od křídy - nikoho z nás atudentů by ale nenapadlo soudit jej podle toho. Byl to machr staré školy, před jehož vědomostmi a erudicí jsme stáli v pozoru.

Simona CARCY řekl(a)...

A o tom to je. Budu chodit důstojně oblečený/á, jak náleží mému oboru, abych podpořila svůj společenský status, jo, ale jenom tehdy, když mi na to ještě někdo přidá. A to je to jádro pudla. Pořád to nevnímáte jako organickou součást své image, ale něco nad ni. A to je to smutný. Pak chtějte větší společenskou prestiž vyšší než pokladní v Lidlu. Reforma školství nebude úspěšná, když ji nevezmou za vlastní učitelé a když učitelé nepřekročí svou malost. Nikoli malost vzdělanostní, ale řekněme třeba etickou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně! Kdož malý je a bezvýznamný, dohání to zdobným soklem.

Ygrain řekl(a)...

Carcy, to jsou cancy. Naprostá většina učitelů chodí pěkně oblečená, ale každý svým vlastním stylem. Pokud zaměstnavatel mým oblečením zhrdá a chce, abych si kupovala něco, co fakt nemusím, tak ať pustí chlup, anebo začne rozdávat uniformy.

Pytliku, naprosto souhlasím.

Jiri Janecek řekl(a)...

Pavel Zelený taky chodil jak vágus aj do televize a prestiži státní maturity to neubralo ani za mák...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Zase někdo dělá problém, který neexistuje.
Vůbec jsem o něm nikde neslyšel. Zase zástěrka skutečných problémů, nebo další přilévání oleje do ohně?
Takže po mobilech přijde zákaz dlouhých vlasů, džínového oblečení, kraťasů, možná i křížků a minisukní? Škola není poslanecké sněmovna ani divadlo.
Myslím, že úplně stačí oblečení z pohádky Dlouhý, široký a krátkozraký: "Záplatované, ale čisté šaty...."

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Na Pavla Zeleného bych to nesváděl. navíc sem pod pseudonymem poměrně často píše.....

Pepa řekl(a)...

Upřesňuji: mé džíny/kraťasy i trička jsou čisté (a bez záplat), na tričkách občas mívám i motivy vzdělávací... Kdybych si myslel, že oblek pomůže mé prestiži, asi bych začal uvažovat o jeho nošení. NAŠTĚSTÍ jsem přesvědčen, že objevit se takhle oháknutý ve škole, všichni by se ptali, co se mi stalo. Nosím pro mě pohodlné a praktické oblečení, nemyslím si, že vypadám jako socka (kdo rozhoduje o sockovatosti oblečení, s tím bych si rád promluvil a vyzval ho k definici, abych se příště trefil lépe, můžete prosím někdo na toto téma fundovaně promluvit/napsat a poučit mě?) a koneckonců je mi to spíš jedno...
Mimochodem, když potkám pitomce v obleku, je to pro mě daleko větší šok, než když je oblečený přiměřeně své povaze. A vice versa, chytrý a vzdělaný v džínách a triku mě VŽDYCKY překvapí příjemně.
Ono taky jezdit na kole do práce v obleku není úplně oukej, zkusili jste si to někdy? :-)))

Pepa řekl(a)...

Dodatek: až zakážou minisukně, bude to poslední kapka a jdu řídit kamión :-)

poste.restante řekl(a)...

Tak si to shrňme.
Simona CARCY má pravdu v tom, že vhodným oblečením člověk vyjadřuje svůj společenský status. Pokud se člověk obléká jako bezdomovec, nemůže se divit, pokud se k němu tak okolí bude chovat.
Patřím myšlenkově do "staré školy", kdy mí gymnaziální profesoři nosili obleky a kravaty, nebo bílé pláště.
Proto mám trochu problém s řediteli škol, chodícími v teplákovce, či riflích a mikině.
(A btw Ygrain, od tanečních se mi líbí, když mám na sobě oblek a kravatu. Jsem v tomto smyslu tak trochu jako Barney Stinson z How I Met Your Mother, jen na mne tak neletěly holky. Ale když nosíte oblek pracovně, vnímáte ho tak jako tak stejně jako montérky. Je to prostě součást práce.)

Ale na vysoké jsem měl vyučujícího, který si plandající rukávy bílého pláště fixoval zavařovacími gumičkami a roční období jsme poznávali podle toho, zda měl či neměl na hlavě zmijovku. Vynikající odborník a skvělý pedagog s velice promyšleným systémem výuky.
Tudíž chápu i limity pravidla: "šaty dělají člověka".

Je ale obrovský rozdíl mezi tím, když člověk sám volí, jak se chce oblékat a mezi tím, když je po něm dress code vyžadován.
Pak totiž platí všechno to, co uvedli kolegové.

Pokud po nás někdo chce, abychom se oblékali podle jeho představ, pak ať nás buďto zaplatí tak, abychom si mohli dovolit koupit oblek třikrát ročně a dámy alespoň sedmery šaty či kostýmky, anebo ať zavede ošatné.
V opačném případě ať si každý trhne.

Simona CARCY řekl(a)...

Zřejmě tady dochází k podvědomé, ale zcela bezdůvodné vazbě "oblečený v obleku - moudrý", proti níž se někteří vymezují. To je ale neodůvodněné. Slušný oděv vyjadřující úctu k těm, s nimiž se pracovně stýkám nijak nepodmiňuje to, že musím být moudrá. Parlament je plný pitomců v oblecích. Ale vyjadřují úctu ostatním, včetně pitomců mezi nimi.
A závěrem: "Je ale obrovský rozdíl mezi tím, když člověk sám volí, jak se chce oblékat a mezi tím, když je po něm dress code vyžadován." Ano, podepisuji. To jádro problému spočívá v tom, že v případě masy učitelů ABSENTUJE ta vůle subjektu k tomu, aby si SÁM VOLIL. Nevychází to automaticky z jednoho každého z nich. Leda by jim to někdo nařídil a ještě za to platil. To je smutné jádro vnímání společenského postavení dnešních učitelů, učitelky a osoby třetích pohlaví nevyjímaje.

Vít Tomis řekl(a)...

ABSENTUJE ta vůle subjektu k tomu, aby si SÁM VOLIL
Já jsem sám zvolil variantu "neoblek". Cíleně, z vlastní vůle.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Fajn, definujme "slušné oblečení".
Cimrmanovu verzi již znám.

poste.restante řekl(a)...

Myslím madam CARCY, že si v tomto ohledu rozumíme a docela se i shodujeme.
Já, jak už jsem naznačil, také patřím spíše k těm, kdo by přivítali dodržování jisté úrovně i v oblékání učitelstva.

Má to dvě ale.
1. Když ředitel školy chodí v těch riflích a mikině, pak jednak podřízení nemají důvod vypadat lépe a dokonce by tím potenciálně mohli riskovat problémy a konflikty. Takže se spíš přizpůsobí.
2. On ten slušný oblek opravdu není za babku a zamazat se od fixu se dá velice snadno. Tak naprosto chápu učitele, který si řekne: "Proč mám já utrácet svoje peníze za důstojný vzhled, když přitom stát nemá ani tolik slušnosti, aby mne důstojně zaplatil.

Ze současného marasmu už není jiná cesta zpět, nežli přes ty peníze.
Když budeme fasovat bílé pláště, jak tomu bylo i za toho socíku, bude to pořád lepší, než matikář v orvaném triku. A i tomu řediteli bude snad připadat hloupé, být tím nejhůře vypadajícím člověkem na pracovišti.

Ačkoliv. Zažil jsem ředitele, který se v prodraných džínách a triku přišel podívat na průběh maturit, kde byli v oblecích i ti třeťáci, kteří se také přišli jen podívat. Takže... :-(

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak tomu bylo i za toho socíku

Také by učitelstvo mohlo svoje poslání vykonávat v montérkách a holinách, aby jako parazitující inteligence prokázala svoje nerozborné sepětí s dělnickou třídou a rolnictvem.

Okomentovat