3.11.18

Blanka Mazalová: Učitele pro 21. století se snaží vychovávat nový projekt Pedagogické fakulty Univerzity Palackého

Učitelů v Česku je málo a jejich průměrný věk se zvyšuje. Někteří absolventi učitelských oborů navíc po studiích míří mimo školství. Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodla proti negativnímu trendu bojovat, a připravila proto unikátní projekt Učitel21.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Zkrátka v Olomouci chtějí naučit budoucí učitele lépe učit, třeba kritickému myšlení. „Jak si ověřit informace, jak odhalit, co je pravda a co je lež, jak se třeba nenechat zmanipulovat, jak přistupovat k reklamě,“ vyjmenovává namátkou spoluautor projektu.

Kromě mediální gramotnosti je pro učitele 21. století důležitá i digitální gramotnost. „Snažíme se naše studenty seznamovat s prací s tablety, s různými dotykovými zařízeními, ale třeba i s robotickými pomůckami. Dále se snažíme, aby náš student dokázal říct něco třeba o 3D tisku,“ popisuje Kopecký.

Podle něj se snaží rozvíjet i matematickou či čtenářskou gramotnost nebo schopnost vyrovnat se s tolik diskutovanou inkluzí. K tomu děkanka Libuše Ludíková dodává: „Učitel 21. století musí být člověk, který se bude orientovat v tom, jak přistupovat k jiným lidem, kteří se liší, ať jsou to jedinci s postižením, jedinci jiné národnosti a podobně.“1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někteří absolventi učitelských oborů navíc po studiích míří mimo školství.
...
jak odhalit, co je pravda a co je lež, jak se třeba nenechat zmanipulovat


Výborně! To se pak absolventi do školství jen pohrnou.

Okomentovat