7.11.18

Tereza Čemusová: Školní inspekce špatně zabezpečila citlivá data desítek tisíc žáků. Mohl se k nim dostat každý

K údajům až desítek tisíc dětí se mohl na internetu dostat prakticky každý. Na vině byla špatně zabezpečená testovací aplikace České školní inspekce. „Bohužel určitý problém se stal,“ připustil pro iROZHLAS.cz náměstek školní inspekce Ondřej Andrys s tím, že nyní už by měla být data nepřístupná.

Z článku na iROZLAS.cz vybíráme:

„Bohužel určitý problém se stal,“ připustil Andrys. Problém se týkal testovací aplikace inspekce s názvem InspIS. „V uplynulém období byly prováděny úpravy toho systému. Následně byly prováděny kontroly správnosti nastavení a úprav a žádné chyby ani nedostatky se během těch kontrol nevyskytly,“ popsal problém náměstek.

„Evidentně ale došlo k nějaké technické chybě, která se při té centrální chybě neobjevila. V jejím důsledku bylo za určitých okolností zobrazit jméno a příjmení testovaných žáků v dané škole,“ dodal.

Podle Bláhy se ale nejedná o chybu, ale o špatné nastavení aplikace už od samého počátku. „Nejde o žádnou chybu. Tento způsob chování byl naprosto cíleně naplánován a naprogramován. To je cílené chování aplikace. Učitel ho spustí, zadá číslo školy a aplikace stáhne žáky. Dokonce je tam i tlačítko změnit školu. Není tam žádná ochrana, aby se pracovník jedné školy nemohl kouknout a stáhnout údaje o škole jiné,“ popsal Bláha.
Žádné komentáře:

Okomentovat