10.11.18

Michaela Endrštová: Školy zakazují mobil už i o přestávkách. Nedůvodný zásah do soukromí, tvrdí inspekce

Podle školního psychologa Roberta Čapka přibývá základních škol, které zakazují žákům používat mobily nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Ředitelé škol tvrdí, že díky regulaci telefonů spolu děti více komunikují a stíhají si dojít na toaletu nebo se nasvačit před začátkem hodiny. Česká školní inspekce ale varuje, že je to neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví dětí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Zakázat mobily během výuky mají školy plné právo. Splnit musí v podstatě jedinou podmínku: napsat to do školního řádu. Něco jiného však je, pokud chtějí mobily a další chytrá zařízení zakázat právě i o přestávkách. "V takovém případě už se jedná o neodůvodněný zásah do soukromého vlastnictví," řekl Aktuálně.cz náměstek ústředního inspektora České školní inspekce Ondřej Andrys.

Pokud už se škola k takovému zásahu rozhodne, mělo by se podle něj vždy jednat o regulaci, kterou vedení školy předem probere se zástupci rodičů žáků na školské radě.

"Mělo by tedy jít o předem vydiskutovanou záležitost. Obecně platí, že v případě jakýchkoli rozporů ve vztahu ke školnímu řádu je určitě namístě diskutovat o dané věci s ředitelem školy. Krajní možností je podání stížnosti k České školní inspekci," podotkl Andrys.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

""Učitelé se bojí, že budou nahraní mobilem, když například křičí na žáky nebo je nespravedlivě hodnotí. Pokud dětem mobily zakážou, žáci tak přijdou o možnost pořídit si důkazní materiál," dodal Čapek."

Boha jeho, tak to pane Čapku otočme. Jak by se Vám i rodičům líbilo, kdyby učitel měl právo natáčet si chování a práci žáků v hodinách, aby měl důkazní materiál, který by využíval při jednání s rodiči? Asi moc ne, co?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Aha nekonečné téma opět na scéně... když budu dítě a budu si chtít učitele nahrát, zdaleka k tomu nebudu potřebovat tak velkou krávu, jako je mobil.....
Autoři těchto ptákovin: Nějak přestáváte sledovat cvrkot....
A pokud rodič bude trvat na tom, že dítě bude o přestávce mobil používat, tak s tím prostě prosím pěkně nic neuděláte. Ještě stále nemáme zpátky totalitu.
I když je zřejmé, že jsou mezi námi lidé, kteří by dalšími a dalšími zákazy k tomu rádi dospěli.

Zdeněk Nutz řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Nutz řekl(a)...

A aby bylo jasno, mě se taky hrubě nelíbí, že jsou některé děti na mobilu závislé. Místo aby se učily, komunikovaly s okolím, tak furt čuměj na to sklíčko, nakonec mám jednu takovou pubertálku doma.
Jenže zákazem to nikdy řešit nebudeme. Klidně změníme i školu. Řešení
se schovává ve slově výchova a nabídka. Zákazy si nechte do zemí jako jsou Venezuela a Francie.

Pepa řekl(a)...

Z mého pohledu zajímavý odstavec, který ale najdete jen v kompletním článku:
"Žáci spolu přestávali komunikovat a hlavním tématem jejich hovorů byly právě telefony, sociální sítě. Když se stalo, že žák nestihl o přestávce na mobilu vyřídit, co chtěl, byl při výuce naprosto nesoustředěný a ve špatné náladě. Po dvou měsících musím konstatovat, že toto opatření je velkým přínosem," zhodnotila novinku pro Aktuálně.cz ředitelka školy Hana Vošahlíková. (konec citátu).

Co nevidět bude někdo chtít po paní ředitelce důkazy pro její tvrzení a asi ho nebude zajímat, že odhad zkušeného kantora může být důkazem dostatečným, ale jsem na její straně. Nemyslím, že by zákaz mobilů plošně byl nutný všude, ale pokud ho lokální komunita uzná za dobrý, nechal bych to na jejím rozhodnutí. Ani ČŠI nedohlédne do konkrétní školy, aby mohla rozhodovat, co je pro ni dobré a co ne. Ať si to zkusí třeba půl roku nanečisto a pak ať vyhodnotí, jestli jo nebo ne. Takhle by se to přeci mělo dělat a ne šmahem a od zeleného stolu rozhodnout, že jo (nebo že ne :-)).

Okomentovat