8.11.18

Šárka Mrázová: SPD chce vzít inkluzi dvě miliardy, škrty v rozpočtu navrhne i Klaus

Poslanec Jan Hrnčíř z SPD navrhuje, aby se rozpočet na společné vzdělávání čili inkluzi v příštím roce snížil ze čtyř miliard korun na dvě. Chce, aby se peníze přesunuly do speciálních škol nebo i jiných kapitol, například do rozpočtu krajů na obnovu silnic druhé a třetí třídy. Podporu chce získat napříč kluby.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Podle ministra Plagy Hrnčířův návrh nic neřeší. "Je potřeba se bavit, jak systém budeme upravovat, jak nastavíme lepší čerpání nákladů prostřednictvím sdílení asistentů a úspory v podpůrných opatřeních, aby škola nemusela kupovat potřetí věc, kterou už má," dodal ministr. Jeho resort má v nejbližší době poslat do připomínkového řízení novelu vyhlášky. Podle Plagy by ale neměla vyvolávat přehnaná očekávání, protože nejde o změnu zákona.

Proti Hrnčířovu návrhu je například i Petr Gazdík (STAN). V regionech by podle něj vyvolal jen zmatky. "Považuji to za nesystémové a protizákonné. Pokud by se teď do inkluze hodily vidle, nastane ve školách chaos. To si čeští učitelé a speciální pedagogové nezaslouží," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.


1 komentář:

Jirka řekl(a)...

Pevně doufám, že přesunuty budou nejen peníze, ale i potřebné děti. Perpetuum mobile českého školství se vyčerpává!

Okomentovat