13.11.18

Radka Hrdinová: Program, v němž byla dostupná citlivá data dětí, stál miliony. Další polyká

Nový systém INspIS byl vyvinut proto, aby měl stát představu o tom, jak efektivně se vzdělávají děti na základních a středních školách. Stál přes 120 milionů korun, jenže systém měl špatné zabezpečení a nebyl žádný problém dostat se k osobním údajům a datům více než třiceti tisíc dětí.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Nákladný systém podle inspektorů funguje a produkuje data. Například letos v něm žáci vyplnili 50 tisíc testů. „Letos se těchto testů účastní 1 353 škol, v loňském školním roce to bylo 1 215 škol a podobný počet testů, ve školním roce 2016/17 šlo o více než 300 tisíc testů (plošné testy pátých a devátých tříd se opakují jednou za 4 roky – pozn. red.),“ vysvětluje Zatloukal.

Ovšem na otázku MF DNES, jaké konkrétní kroky ke zlepšení kvality vzdělání na českých školách ministerstvo školství na základě zjištění z InspIS udělalo, přišla sice dlouhá, ale obecná odpověď. Stručně – data jsou poskytována všem, koho by mohla zajímat. Od ministerstvem přímo řízených institucí po akademický výzkum.

Jenže to není tak úplně pravda. „Vím, že je inspekce ochotná za určitých podmínek přístup k těmto datům pro akademický výzkum umožnit. Pokud se ale nic nezměnilo, neexistuje pro to žádná právní ani technická procedura. Je to na dlouhé lokte, a i proto jsem se do ničeho osobně nepouštěl,“ říká Daniel Münich z institutu Cerge, který se právě datovými výzkumy v oblasti školství zabývá.2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Už si dal někdo práci s tím, aby zjistil, kolik stály státně správní aitý systémy funkční a kolik nefunkční? Aby se dal spočítat pro pytliky zajímavý poměr těchto údajů.
Co třeba výzkumníci z eduinu? To by témátko, panečku!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Trochu se bojím, že příjemci nebudou řezat větev, na které sedí...….

Okomentovat