11.11.18

Petr Pláteník: Školní třída se 100 žáky a více učiteli? Ve Finsku bourají pomyslné zdi a zkoušejí nové formy výuky

Učitel na škole ve finském Oulu nebude už nikdy stát před žáky sám, v nové „open space“ budově probíhá totiž výuka několika učitelů v jedné místnosti zároveň, obří třída pojme až 100 dětí.


Z článku na webu Radia Wave vybíráme:

„Naši učitelé navíc důvěřují dětem, že budou dělat to, co mají zadáno. Je to záležitost kultury. Myslím, že ve Finsku oboustranná důvěra prochází celým systémem,“ vysvětluje Anne Molainen, ředitelka školy v Oulu, jak je možné, že v nestandardní škole nezavládne anarchie. Součinnost více učitelů v jedné hodině navíc otevírá možnosti vzájemné spolupráce a sdílení vědomostí. „Žádný učitel neví všechno,“ podotýká k tomu s úsměvem metodička Pauliina Kanervo. Zavádění open space škol, kterých je nyní ve Finsku okolo 100, vychází z holisticky pojatého kurikula (základního pedagogického dokument, pozn. red.), které propojuje projektové vyučování a digitální gramotnost s klasickými předměty.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

obří třída pojme až 100 dětí

A každé svého asistenta!
Strahovský stadion by se býval hodil. Škoda jej...

Ygrain řekl(a)...

Nejde o to, zda dětem důvěřovat, že budou dělat, co mají, ale jestli se nebudou při práci vzájemně rušit a jestli je práce v takovém prostředí nebude unavovat výrazně více než v menším kolektivu, protože pro ně bude obtížnější se soustředit. Protože jestli lze brát jako paralelu kancelářské open spacy... Já bych v takovém prostředí pracovat ani se učit rozhodně nemohla.

Josef Soukal řekl(a)...

Mám tytéž obavy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Což o to, u nás se taky zkouší ledasco nového. Třeba inkluze po česku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže vzdělávací haly po finsku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tělocvičny by stačily akorát, že ve škole bývá jen jedna. zbytek dětí na náměstí nebo na louku nebo do výrobní haly.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Haly? Montovny!

Okomentovat