11.11.18

Otázky Václava Moravce: Společnost vzdělanosti. Jak se k ní dopracovat? AKTUALIZOVÁNO

Hosty pořadu České televize Otázky Václava Moravce byli ministr školství Robert Plaga a ekonomové Daniel Münich a Jan Libich. „Peníze všechno nevyřeší, ale bez těch peněz ty problémy budeme řešit jen těžko. Peníze jsou vlastně to nejjednodušší. Musíte je sehnat do rozpočtu a rozepsat je tam tak, aby tam opravdu byly. Ale my jsme zatím nedokázali řešit ani tenhle nejjednodušší krok,“ upozornil Münich. „Hlubší problém je to, že společnost si neuvědomuje důležitost vzdělání, neuvědomuje si, jak se nám to vrátí, když budeme investovat do vzdělání,“ podotkl Libich.Video na webu České televize

Z pořadu vybíráme:

"Přidaná hodnota učitelů se dá měřit takto, že změříte kolik by se zvýšila ta celoživotní mzda těch žáků, toho kvalitního učitele, v porovnání s nějakým nekvalitním. Potom se to dá stáhnout na měsíc výuky, dostane 30 000 zaplaceno, o kolik více vygeneruje pro ty své žáky na mzdách. Hodnoty jsou neuvěřitelné. Třeba kvalitní učitel vyprodukuje o půl milionu za měsíc výuky více, než ten nekvalitní, ale oba dva mají stejně, oba dva mají 30 000. Když si vezmete, když to stáhneme do reálného světa, vezměte si vrcholové sportovce, Messi má vyšší plat než polovina týmu dohromady, to nikoho nepřekvapí, protože on převyšuje ostatní. My nejsme schopní to měřit, tak to ohodnocení tam není. Ti nejkvalitnější do školství proto nevstupují."

AKTUALIZACE - Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Výdaje na žáka ve vzdělávacích institucích od primárního až po terciální vzdělávání činily v roce 2015 v Česku 7919 dolarů. Za Českem jsou už jen Maďarsko a Polsko. Pro srovnání, v Německu a Francii to bylo více než 11 tisíc dolarů a v Rakousku 15 tisíc.

Totéž platí při pohledu na výdaje na vzdělávání v poměru k hrubému domácímu produktu. Průměr zemí OECD je pět procent, v Česku je to 3,8 % HDP.
5 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

V diskuzi o školství by se dobře vyjímal nějaký ředitel školy nebo učitel...

Tomáš Barták řekl(a)...

...a ministryně financí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Buďte rádi, že tam není troll převlečený za elfa.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nebo elektrikář pod pláštíkem experta...

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Nejsem si jist, zda jsem se nepřeslechl, ale od ministra tam nezaznělo, jak a jestli vůbec hodlá zajistit, aby příslušné peníze v rozpočtu byly.

Okomentovat