12.11.18

Martin Zvěřina: Nepúšťať na školy. Lokální mudrlanti nesmějí omezovat vzdělání dětí

Komunistický funkcionář a exponent posrpnové normalizace Vasil Biľak měl prý ve svém krejčovském výučním listu poznámku „nepúšťať na saká“. Nějaké podobné varování by mělo být umístěno třeba nad branou každého z krajských úřadů – nepouštět na školy.


Z komentáře na Lidovky.cz vybíráme:

Kraje mají ambici nejen zavádět numerus clausus, tedy určovat, kdo je a není dostatečně nadaný na to, aby si zasloužil nastoupit do střední školy. Kraje navíc chtějí „zabránit neúčelnému a mnohdy neefektivnímu vynakládání finančních prostředků do regionálního školství“, jak prohlásila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Komu to připomíná majora Terazkyho ze Švandrlíkových Černých baronů, je na dobré stopě. K čemu je kraji tahle škola, když největší zaměstnavatel v regionu potřebuje zámečníky? Zrušit. Od zítra „vyrábíme“ zámečníky nebo soustružníky, chtějí to zaměstnavatelé, tak mlčte.

Než rozebírat hloupé nápady, raději se podívejme, kam kráčí školství ve světě. Kráčí k tomu, aby se děti vzdělávaly co nejdéle, protože to jim pak zaručuje nejen lepší výdělek, ale i lepší a rozmanitější uplatnění na trhu práce. Už samo zavedení jednotných přijímaček bylo, jemně řečeno, diskutabilní.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby se děti vzdělávaly co nejdéle

Kdy končí dětství?
V té dnešní překotně měnící se době nejspíš úmrtím rodičů.

mirek vaněk řekl(a)...

Co k takovému článku dodat. Když jsou kraje zřizovateli středních škol, tak je tam vlastně nepustit. To je podobné, jako nepustit továrníka do továrny. Že by autor byl školský milicionář?

Okomentovat