6.11.18

Kateřina Perknerová: Hejtmani volají po ztížení přijetí na maturitní obory. Odborníci to zavrhují

Mají se zpřísňovat podmínky přijímacích zkoušek na střední školy? Ano, tvrdí hejtmani sdružení v Asociaci krajů ČR. Ne, říká ministr školství Robert Plaga. „Při pátečním setkání s asociací chci na konkrétních datech ukázat, že cut-off score by nic z jejích požadavků neřešilo,“ řekl Deníku ministr Plaga.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Proti zpřísnění přijímaček se postavil i Svaz průmyslu a dopravy ČR, neboť se bojí, že na potřebné obory s maturitou by už se nehlásil vůbec nikdo. Koneckonců zkušenosti Karlovarského kraje ukazují, že pes je zakopán úplně jinde. Loni zde bylo na středních školách o tisíc volných míst více než přijatých žáků. Jinak řečeno, chyba je v přebytku škol, nikoli v benevolentní podobě přijímacího řízení.

„Při zavedení cut-off score by se jednalo o umělou překážku přístupu ke vzdělání, vůbec neřešící jednu z hlavních příčin, kterou je přebytek nabídky středoškolských maturitních oborů i jejich nevhodná struktura v některých krajích,“ uvedl pro Deník Robert Plaga.
7 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Myslím, že jde pouze o ministrův taktický ústup. Vždyť podstata problému není v tom, kolik míst školy nabízejí, ale v tom, že berou žáky bez potřebných předpokladů. Pokud se tohle nezmění, neúspěšnost neklesne, ledaže by se nepodařilo ještě více zdevalvovat maturitu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Styl "během měsíce připravte zavedení cut-off score" je nepřijatelný. Tripartita nemá právo úkolovat ministra školství. Tady jde hlavně o princip. Takto se tak zásadní změny ve školství dělat nesmí! A samozřejmě vše se opět dělá bez učitelů...

Josef Soukal řekl(a)...

Což ovšem nic nemění na tom, že některé školy berou žáky bez ohledu na cokoli.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vsichni tusime, ze je problem.
Opravdu chodi na maturitni obory zaci, co nemaji predpoklady.
Nutno udelat system, ze kdyz se treba udajne zmareny talent vzpamatuje, bude mit sanci to napravit.

Simona CARCY řekl(a)...

Nedivila bych se, kdyby hlavní problém měl ministr školství. A sice v tom, že nesplnil přání předsedy vlády.

Simona CARCY řekl(a)...

Pane Sárközi, mýlíte se. Pana ministra neúkolovala tripartita, ale po jejím skončení přímo předseda vlády. Ten snad jisté kompetence k úkolování ministra mít může, ne?

Tajný Učitel řekl(a)...

Babišovy školy. Už chybí jen Babišovy děti.

Okomentovat