2.11.18

Josef Kopecký: Ministryně Maláčová chce státní podporu mikrojeslí pro děti do čtyř let

Pomoci rodinám s nejmenšími dětmi do čtyř let má podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD rozvoj mikrojeslí. Do konce roku přinese vládě zákon, podle nějž by stát přispíval na provoz mikrojeslí, a to 7 500 korun měsíčně na dítě. V mikrojeslích, které by mohly být i v domácnosti, by mohly být najednou maximálně čtyři děti.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Maláčová řekla, že mikrojesle jsou opatření, které má pomoci maminkám, které chtějí slaďovat rodinný a profesní život a chtějí se vrátit dříve do práce. „Kvalifikace pečující osoby bude stejná jako u již existujících dětských skupin, to znamená profese buď zdravotní, pedagogická nebo sociální,“ popsala ministryně.

V mikrojeslích podle ní ani nemusí být nutně děti čtyři. „Pokud maminka, která by se takto chtěla starat o děti cizí, řekla, že je to na ní moc, tak si k jednomu svému vezme do mikrojeslí jedno nebo dvě. Čtyři najednou mohou být maximálně,“ popsala Maláčová.

Stát na rozvoji mikrojeslí podle ní vydělá, přestože bude projekt dotovat. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí v návrhu zákona, který má iDNES.cz k dispozici, budou roční výdaje státu 2,124 miliardy korun, zatímco příjem 2,247 miliardy získaný z odvodů. Veřejné prostředky na mikrojesle budou totiž podle ministerstva sloužit pouze k úhradě míst dětí zaměstnaných rodičů, studentů nebo rodičů, kteří si místo aktivně hledají.

Žádné komentáře:

Okomentovat