22.11.18

E-kniha pro vás: Jak na systémové změny ve vzdělávání

Záměrem této studie je nabídnout seznámení s těmi, kdo se odhodlali k systémovým změnám v oblasti vzdělávání a reálně se do nich pustili. Jejich cesta byla do značné míry úspěšná, ale mnohdy byla lemována řadou neúspěchů. Ty jsou však neméně důležité pro pochopení toho, jak úspěšně dosáhnout změny.

K výkladu o tom, jak provést změnu, by bylo samozřejmě možné využít některou z příruček o managementu změny. Přesto si myslíme, že ve vzdělávání je situace do určité míry odlišná. Pokud by totiž bylo vše tak jasné, nemuseli bychom 29 let po revoluci konstatovat, že se stále nepodařilo provést komplexní změnu ve školství. Vzdělávací systém je hodně rozsáhlý a všichni, kteří do něj vstupují, mají většinou mylný dojem, že mu rozumí, neboť „oni přeci byli také ve škole“. Bude proto určitě prospěšné poučit se z cest, které již byly prošlapány.


Základ studie vznikl na základě hloubkových rozhovorů, které jsme vedli v průběhu ledna až března 2018 se zástupci různých organizací jak v oblasti vzdělávání, tak v jiných oblastech lidské činnosti. Ve studii dále využíváme úryvky z dalších dvou studií – jednou je studie Hybatelé změn na cestě ke zvýšení dopadu, kterou v roce 2016 vytvořila společnost Ashoka v České republice. Druhou je studie Making It Big – Strategies for scaling social innovations od britské společnosti Nesta z roku 2014. Zároveň čerpáme z vlastních zkušeností získaných při aktivitách Nadace OSF a EDUin, o. p. s. Následně byl pracovní text studie předložen k doplnění a oponentuře vybraným expertům, kteří k němu poskytli cenné poznámky.Rok vydání: 2018
ISBN: ISBN 978-80-87725-46-7
Organizace: Nadace OSF
Programová oblast: Vzdělání dětí a mladých lidí4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jak na systémové změny? - Především bez neziskovek.

Eva Adamová řekl(a)...

Jak na systémové změny ve vzdělávání?

Krok 1.

Přestat dělat nesystémové změny.

Petr řekl(a)...

To zní sice banálně, ale v současné situaci je to hluboká pravda.

A zdá se, že na to je Robert Plaga docela dobrý typ.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přestat dělat nesystémové změny.

Pokud se přestanou dělat nesystémové změny, nebude se dělat nic. Systémové změny se mohou dělat, jen když existuje nějaký systém.
A pokud by se nedělalo nic, nemuselo by to být zase až tak špatné.
Nejlepší by ale bylo, kdyby se vrátilo před ty nesystémové změny.

Okomentovat