20.11.18

Deník.cz: Berme na učební obory každého. Svaz průmyslu je proti pevné bodové hranici

Zatímco hejtmani spatřují v takzvaném cut-off score první krok k záchraně churavějícího českého školství, Svaz průmyslu a dopravy ČR je proti. Obává se totiž, že by se po zavedení pevné bodové laťky pro přijetí nedostalo sedm z deseti uchazečů ani na učňovský obor.


Z redakčního článku v Deník.cz vybíráme:

„Pevná bodová laťka pro přijetí na střední školy by mohla způsobit, že se některé obory vůbec neotevřou,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podle něj by ani na minimální bodovou hranici nedosáhlo 68 až 73 procent žáků hlásících se na některý z učebních oborů.

„Zkušenosti ze zahraničí nám navíc ukazují, že cut-off score znevýhodňovalo děti ze sociálně slabších rodin, které si nemohly dovolit placené doučování,“ přisadil si Hanák.

Svaz průmyslu přesto nechce sabotovat veškerou aktivitu krajů. „Podporujeme návrh Asociace krajů, který by navýšil kompetence kraje coby zřizovatele škol vyjednávat s ředitelem školy o počtech otevíraných tříd a nabíraných žáků,“ nastínil Hanák řešení. Navrhl také, aby byly zveřejňovány výsledky žáků, zkvalitněno kariérní poradenství a rozšířena praktický výuka v rámci duálního vzdělávání.

2 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Opravte mne, jestli se pletu, ale nemělo se cut-off score týkat jen maturitních oborů?

Petr řekl(a)...

Tak předseda SP se v tom obecně moc nevyzná. Ale řekl bych, že to bodové minimum by asi mělo potenciál zničit lecjakou střední odbornou školu...

Jinak mě ale fakt pobavilo, že zrovna Hanák argumentuje sociálními důvody. Jako by zrovna jim o to někdy šlo.

Okomentovat