6.11.18

Dalibor Fusek: Interview s panem Tomášem Feřtekem, spoluzakladatelem organizace EDUin

Dalibor Fusek z webu Vzdělávací služby vyzpovídal Tomáše Feřteka ohledně stávajících problémů v oblasti českého školství.

Z rozhovoru na webu Vzdělávací služby vybíráme:

Nyní již k samotným odborným tématům. V současné době rezonuje v oblasti českého školství hned několik „kauz“, které poměrně značně rozdělují nejen odbornou, ale v podstatě veškerou českou společnost. Jedním z takovýchto témat je inkluze. Např. pan prezident ji v jednom ze svých posledních projevů označil za nepřínosnou pro společnost. Jaký pohled na danou problematiku máte vy?

Pokud jde o inkluzi, myslím, že tu panuje intenzivní zmatení pojmů. České vzdělávání má dlouhodobě, tedy přinejmenším od devadesátých let, zásadní problém. Je hodně selektivní, velmi brzy dělíme děti do různých vzdělávacích proudů podle nejrůznějších parametrů – inteligence, hendikep, fakticky i sociální status, byť tohle dělení je skrytější. To dlouhodobě konstatují mezinárodní výzkumy srovnávající školské systémy vyspělých zemí a dnes sklízíme důsledky té selekce třeba v bídném stavu učňovského školství.

Takže fakt, že zhruba od roku 2005 se politická reprezentace snaží otočit kormidlo a orientovat se na společné vzdělávání, mi přijde jako samozřejmost, pokud chceme setrvat mezi vyspělými zeměmi.

V širší veřejnosti se ale pod inkluzí myslí spíš změna jejího financování běžící zhruba od roku 2015. Přijde mi naprosto v pořádku systém, kdy jsou učitelé za práci s dětmi vyžadujícími podporu zaplaceni, protože před tím to mnozí z nich dělali zadarmo. Okolo toho systému placení, pomůcek, byrokracie, dostupnosti poraden, možnosti získat a zaplatit asistenty a dalších témat je mnoho debat, mnohé ty výtky jsou oprávněné, ale jít do detailu tady asi nelze. Takže jen to obecné. Na rozdíl od pana prezidenta si myslím, že společné vzdělávání (inkluze) je jednoznačně přínosné a je to nezbytnost, pokud se stav našeho školství nemá dále zhoršovat.


1 komentář:

Radek Sárközi řekl(a)...

"V širší veřejnosti se ale pod inkluzí myslí spíš změna jejího financování běžící zhruba od roku 2015. Přijde mi naprosto v pořádku systém, kdy jsou učitelé za práci s dětmi vyžadujícími podporu zaplaceni, protože před tím to mnozí z nich dělali zadarmo."

Kolik peněz máte na své výplatní pásce navíc díky prosazení inkluzivní vyhlášky za ministryně Kateřiny Valachové?

Okomentovat