7.11.18

168 hodin: Čtyři kraje nevyužívají dotace na školní obědy pro chudé děti, jejich vyřízení je podle nich složité

Více než deset tisíc dětí z chudých rodin dostane v letošním školním roce obědy zdarma. Díky dotačním programům ministerstev školství a práce tak ubývá žáků, jejichž rodiče nemají na obědy ve škole peníze. Zdaleka ne všechny rodiny, které by na tuto pomoc měly nárok, ji ale můžou využít. Do projektu ministerstva práce se totiž stále odmítají zapojit hned čtyři kraje. Bez jistého oběda tak zůstávají další tisíce dětí. Tématu se věnovala nedělní reportáž pořadu 168 hodin.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Tento projekt, který je placen z evropských prostředků, tak je to jakoby další část sociální dávky pro ty lidi. Takže z toho důvodu my jsme to odmítli,“ vysvětlil náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD). Ústecký kraj přitom není jediný, smůlu mají i děti z kraje Olomouckého, Pardubického a Jihočeského. Ani ty se do programu ministerstva práce stále nepřihlásily. Hlavním argumentem je příliš papírování, které podle krajů tento dotační program obnáší.

Všechny čtyři kraje také tvrdí, že stačí, když jejich dětem platí obědy neziskové organizace z peněz ministerstva školství. Jenže poptávka vysoce převyšuje nabídku. Organizace obědy doplácejí ze svého. „Na každých 70 haléřů, které dostaneme od státu, tak my dáváme dalších 30 haléřů z našeho nadačního rozpočtu,“ upozornila Tykačová.Žádné komentáře:

Okomentovat