12.10.18

Ze sociálních sítí: „Nepřídáš se k většině, páchá-li zlo.”

Eman Ghalebové píše o řediteli Zdeňkovi Bergmanovi.
Celý text Eman Ghalebové:

Pamatujete si na duben 2016, kdy jeden ředitel byl vyzván anonymy, aby vyloučil 17 letou studentku na základě vyznání? Pamatujete si, jak to řešila celá republika? Tou zlobivou studentkou jsem byla ve skutečnosti já. A tím ředitelem byl Zdeněk Bergman.

Dnes potom, co jsem úspěšně odmaturovala a dostala se na vysokou, tak bych mu ráda zase poděkovala. Nebýt jeho postoje, tak dneska asi studuju někde jinde než v ČR. Dal mi v mých 17 letech naději, že ne všichni lidé jsou zlí a že je tu opravdu velká většina, která je dobrá.

Nedokážu si představit, že bych v roce 2016 (všichni víme, jaká situace tu vládla) byla na jeho místě. On se vůbec nemusel vyjadřovat. Mohl ty anonymní emaily ignorovat a neriskovat takový postoj. Nikdo by ho neřešil.
Jenže on se vyjádřil a prohlásil: „Nepřídáš se k většině, páchá-li zlo.”

On tvrdí, že jeho postoj byl samozřejmostí, pro mě ale takový postoj hodně znamená. V době, kdy bojujeme o to, aby naše hodnoty a svědomí nevymřely, je to statečný postoj. V době, kdy většina raději mlčí, aby se nestřetla s blbci, je to statečný postoj. Nejen mě, ale i mnoho lidem dal naději a stal se i inspirací pro mnoho lidí, kterým není lhostejné mlčet, když vidí bezpráví. Mnozí z vás jste mu psali emaily a podpořili jste tím jeho postoj.

Zítra je druhé kolo senátních voleb. Jsem ráda, že někdo jako Zdeněk Bergman kandiduje. Dnešní politika totiž potřebuje odvážné lidi, kteří se nebojí a stojí si za svými hodnotami. Dnešní rozdělenou společnost sjednotí jedině hodnoty. A jenom politici, kteří mají své hodnoty na prvním místě, tuto společnost sjednotí a vyléčí.

1 komentář:

P. Vršecký řekl(a)...

Těch pár emailů od naprostých dementů byla nějaká "většina"? A nepřidat se k nim bylo hrdinství? Tohle mi fakt hlava nebere.

Okomentovat