2.10.18

Zdeněk Sotolář: Ať je to ten nebo ten, srazíme ho limitem

Neviditelná ruka státní maturity brzy chytne pod krkem už deváťáky. Plošné přijímačky budou sevřeny ještě tzv. nepodkročitelným limitem. Prostě smrtelná lajna. Chybí ti bodík? Můžeš jít.


Proč? Přece aby udělali tu státní maturitu. Vzdělání se teď bude totiž měřit od státní maturity směrem dolů. Nestačí problémy, které státní maturita přináší maturantům. Dnes chtějí měřiči zatnout tipec nežádoucím uchazečům rovnou už na základkách. Čím dřív, tím líp.

Nemám tušení, kolik takových bude. To záleží na tom, jak se měřiči vyspinkají a kam tu lajnu nastaví. Možná si výšku objednají průmyslníci, aby měli spoustu učňovského dorostu. (A nic proti učňům, jsou mi milejší než zmatení gymnazisté s jedenácti přihláškami na vysoké školy.)

Prý je tohle jen dýmová clona. Žádná lobby, jen skrytý útok na jeho svatost státní maturitu. Měřičům je podezřelá už sama diskuse. A že se vede hlava nehlava: tu vadí slovíčko, tu se něco kritikovi přiřkne. Že to neřekl? - Nic se neděje, jsme přece ve svaté válce!

Ale mám všechno proti měřičům, kteří potřebují za každou cenu vzdělávací cestu vykolíkovat. Vstup. Výstup. Obhájci se odvolávají na nějaké ty změny ve financování, aby střední školy nebyly placené od kusu. Jenže aktuálně je na pořadu dne jen to měření. Nic víc.

Zastánci raného měření to ale rádi risknou. Stejně jako to kdysi riskli zastánci inkluze. Však ono se to usadí, říkával jeden náměstek. Jenže inkluze po česku je na světě. A podobně si zavedeme smrtelnou lajnu a teprve potom se bude přemýšlet, co s ní. Ztráty jsou povoleny...

Ať je to ten nebo ten, srazíme ho limitem

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

29 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chybí ti bodík? Můžeš jít.

Úděsná představa. Celé generace doživotně limitem na ulici sraženého žactva.
Těžký týden referenta Sotoláře. Nepřišly bodíčky. Všechno vylejt. Tady pomůže už jen pytlikovic Čulibrk.

poste.restante řekl(a)...

Tak tedy přímo. Řekl jsem někdy někde, že musí být všichni přijati na školu s maturitou? A že ji musí dokončit? A že na to mají morální právo? Má vůbec cenu diskutovat s lidmi, kteří mi neustále něco podsouvají? Co se to děje?

Napsal kolega Sotolář 1. října 2018 17:37 a pak zveřejnil v 18:38 citovaný blog.

Přitom 1. října 2018 13:17 Jana Karvaiová napsala:
Možná bychom tu měli přestat s diskusí a zeptat se pana Sotoláře přímo:
Jak si to tedy představujete? Všichni půjdou na střední školu, jakou si zvolí. A dál....? Máte nějakou vizi? Co když student proleze (a to doslova) až k maturitě? Zase budeme nedávat limity, protože všichni mají jakési morální právo mít maturitu? A dál....?
Mohu vás požádat o sepsání vaší vize, pane Sotoláři?


Co se to děje? Ptám se já také.
Jak znám příspěvky kolegyně Karvaiové, nemyslím, že chtěla panu Sotolářovi něco podsouvat.
Jen popsala současný stav, kdy "skoro" všichni jdou na nějaký ten maturitní obor a tam jsou díky financování na hlavu udrženi až do čtvrtého ročníku, aby nakonec neprošli ani maturitní laťkou, která by před třiceti lety nebyla přijatelná ani na některých učňovských oborech.
Shodou okolností jsem měl teď příležitost mluvit s několika lidmi z oblasti průmyslu. A nebyly to radostné diskuse. Oni už dokáží, ač neradi, akceptovat fakt, že mnohé z odborných znalostí maturantů nejsou zrovna na výši doby. Počítají s tím, že na moderní technologie musí čerstvé absolventy zaškolit sami, protože vybavení odborných škol je tristní.
Ale jen těžko se smiřují se skutečností, že MATURANTI nejsou schopni napsat ani svůj životopis a průvodní dopis bez gramatických chyb. Že bez kalkulačky nejsou schopni dopočítat potřebné rozměry součástky z technického výkresu. Že jim nepřipadne ani zarážející, když jim z jejich "výpočtu" vyjdou třeba tolerance ve stovkách milimetrů, místo v setinách. Atd. atd.

Takže se ptám.
Změna financování není překážkou. Minimální hranice není řešení. - Dejme tomu.

Tak ale co tedy budeme dělat?
Pokud dál nechceme produkovat "absolventy s papírem", který se stal inflačním certifikátem s hodnotou menší než je cena toho papíru?
"Smrtelná lajna" NE. Tak jaké řešení navrhujete?

P.S.:
Obhájci se odvolávají na nějaké ty změny ve financování, aby střední školy nebyly placené od kusu. Jenže aktuálně je na pořadu dne jen to měření. Nic víc.
Zastánci raného měření to ale rádi risknou. Stejně jako to kdysi riskli zastánci inkluze.

Předpokládám, že tento šíp mířil i mým směrem.
Ano. Patřím k těm "obhájcům", protože peníze jsou nakonec "vždycky až na prvním místě".
Ale to také znamená, že DOKUD nedojde ke změně systému financování, jsem PROTI stanovení minimální hranice. Protože by zákonitě musela přivést mnohé školy do ekonomických problémů.
Myslel jsem, že je to snad z mých textů zcela jasné.

Nevím tedy, jestli se i na mne vztahuje srovnání se zastánci inkluze, proti které jsem byl od samého počátku. (Přesněji, proti "inkluzi po česku".)
Nejsem vztahovačný, ale "risknout" rozhodně nic nemíním a byl bych rád, aby ani mně nebyly vkládány do úst věty, které jsem nenapsal a myšlenky, které neobhajuji.
Protože pak už by se opravdu nejednalo o diskusi.
Pokud tedy o diskusi ještě vůbec jde.

krtek řekl(a)...

Teď nastupují na školy početně silnější ročníky. Letos odmaturoval početně nejslabší (a myšlenkově též) ročník - ze čtyř tříd o přibližně 120 žácích v 1. ročníku se jich do 4. ročníku dostalo kolem 80, aby odmaturovalo kolem 60. 50% úmrtnost. Věru dobrá práce. Jenže jak naučit žáka, který do školy skoro nechodí, neumí zlomky, natož výrazy s proměnnou? Letos jsme poprvé po deseti letech v přijímačkách nastavili limit . z 50 bodů z matematiky 5 bodů jako nepodkročitelné minimum, 10 %. To už je na hranici náhodného tipování. Skutečně je taková "laťka" likvidačním limitem?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Sotolari, trochu jste me zklamal svou odpovedi. Vim, ze nejste obhajce limitu. Proto jsem ocekavala z vasi strany nejaky delsi fundovany clanek o tom, jaka je vase vize. Jake je vase reseni. Misto toho jste doslova vyprskl velice emotivni nicnerikajici prispevek.
Co to zkusit znovu, v klidu, vysvetlit svou predstavu. Pak by se tu mohla rozvinout debata o vasem navrhu. Takhle to bude porad o tom samem. Presne jak s tou inkluzi, kdy byvaly ministr napsal- nevadi ze je to spatne, hlavne ze jsme zacali. Tohle chcete?
Ja osobne se priznam, ze me nenapada zadne jine reseni, nez nejaky druh prijimacek s nejakym danym poctem bodu. Ale treba kdybych si precetla vas navrh, rekla bych si : aha, to by se dalo udelat.
P.S. muj diskusni prispevek o poskytnuti vasi vize byl opravdu jen dobre minenym prispevkem , nic jineho tam nehledejte.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Chybí ti bodík? Můžeš jít." To je velmi problematický argument, resp. pouhý emotivní výkřik - je mi líto. Vždy, když budeme přidělovat body (a to se ve školství dělo x desetiletí), zůstane někdo o jeden bod pod čarou, stejně jako nad ní. A může to být o dva body, deset bodů (pokud bychom zrušili jeden bod jako jednotku). Podejte kamkoliv projekt, který splní všechna kritéria, ale bude málo peněz - podle dosažených bodů skončíte klidně o bod pod pomyslnou čarou a jste neúspěšní žadatelé. Nic se s tím nedá dělat. Tak to bylo, je a bude. Pokud nezrušíme přijímací řízení a nebudeme přijímat všechny, vždy bude někdo pod čarou. Co s tím chcete udělat? Napište svou vizi. Zbytek viz poste.restante.
"A nic proti učňům, jsou mi milejší než zmatení gymnazisté s jedenácti přihláškami na vysoké školy." - to je také perla. Nic proti učňům, takže něco proti gymnazistům? To by bylo vskutku příkladně učitelské. No jo, jsou zmatení z možnosti volby v množství vysokých škol. To je ovšem hrozná věc. Co na tom, že dnes tvoří menšinu přijatých na VŠ a že tytéž problémy řeší většina absolventů SOŠ. Gymnazisté jsou prostě zlo, to je dnes v jistých kruzích módní diskurz (ale byl módní už za bolševika). A pak diskutujte...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Na pana Sotoláře dolehl podzimní splín. Jinak si to nedovedu vysvětlit...

Simona CARCY řekl(a)...

Pan Sotolář je víc mimo, než zde korektně připouští ostatní diskutující. Je zcela legitimní, že nemá ekonomicky smysl obrábět dřeva, která obrobit nejdou, abychom to poznali až při kompletaci stolu. Není věcí paternalistické péče mylně očekávané od státu, aby tlačila tupá polena vpřed k bytelným stolům. Každý stromek si je sám sobě odpovědný za to, jaké z něj vyroste poleno. Kecy o nepodnětných prostředích, sociální slabosti nebo jiných diskriminacích nemají žádné opodstatnění. Rozhodující musí být schopnost. Nebo snad na olympiádě vezmou třetího v řadě a řeknou, on byl sociálně slabší, ať je tedy první?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ano.

Josef Soukal řekl(a)...

Já už své k blogu napsal na FB. Blog je napsán tak, že nemá smyslu k němu diskutovat.

Ivo Mádr řekl(a)...

Asi nastává doba na reformu nejen regionálního školství. Na reformě potom musí být většinová shoda hlavních politických sil v této zemi, což samozřejmě v současnosti není. V základním školství v současnosti existuje trojkolejnost. Víceletá gymnázia pak odčerpávají školám hlavního vzdělávacího proudu výborné žáky a především tahouny. Na SŠ pak směřují žáci průměrní a podprůměrní. Máme se za tohoto stavu vůbec bavit o nějakém limitu?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Máme.

Simona CARCY řekl(a)...

Systém bez mantinelů není systémem ale chaosem. Změňme financování, stanovme limity a optimalizujme dále (sorry, poste.restante) stávající síť škol. Vzývaná svoboda škol (Sárközi) není ničím jiným než zmíněným chaosem. Pokud stát zajišťuje svobodný přístup ke vzdělání, neznamená to ale bezbřehý chaos. K tomu zajištění má stát povinnost definovat okrajové podmínky. Cut-off-score je jednou z nich. Proto je legitimní se o nich bavit.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Sotolář má pravdu. Jako vždy. :-)

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ať se pan Sotolář nezlobí, ale pokud je uchazeč/ka/ o studium na SŠ či maturant/ka/ (čert aby vzal genderovou jazykovou rovnoprávnost, ta snad musí vadit i rodilým Češkám) při plném zdraví a vědomí, a přesto se při skládání testu mine cut-off skórem o bod či dva, může nadávat tak akorát sám/sama sobě.
Protože ty testy jsou nastaveny tak mírně, že je musí složit hned napoprvé každej blbec. Bohužel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsou nastaveny tak mírně, že je musí složit hned napoprvé každej blbec

I tu maturitu z češtiny si pytlici zasložili na slušnou dvojku. Bez přípravy, večer u televize, za tři čtvtě hodiny a ani si nezapočetli bod za toho profláknutého epizéuxisisexe. Tak, tak... každej blbec. Sněmovna plná absolventů.

Petr řekl(a)...

Jasne, Kostecka, ten tu este chybel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ten tu este chybel

Tady už chybí kdekdo!
Absence jak stodola prázdné slámy.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Zato Péťa je všude, ten nikde nechybí, možná je i navíc.

Petr řekl(a)...

Ti slavní politici... Nedávno se všady psalo, že maturitu musí mít všichni. Teď je trend vyřadit některé (státní MZ, nepřekročitelné minimum u přijímaček). Co bude za pár let?
Je to fak ode zdi ke zdi. Jsem rád, že jsem v penzi a nemám vnoučata. Snad na onom světě bude líp, bude tam řád a pořádek, i když na druhé straně, v bordelu se dobře žije :-)
Jinak osobně souhlasím s názorem paní Carcy (p.r sorry) :-)
Pan Sotolář by udělal lépe, kdyby se soustředil na výchovné poradenství ve Velkých Němčicích, už i proto, že mají novou šikovnou paní ředitelku :-) a střední školy nechal na pokoji :-)
Stejně si MŠMT udělá co bude chtít.

Z penze zdraví všechny učitele
PetrK

Vladimír Stanzel řekl(a)...

No jo, anonymní LD zase trollí. Ale aby napsal apel, to ne.

Radek Sárközi řekl(a)...

Snad se na to MŠMT zeptá pedagogů. Zatím to chtějí jen některé kraje...

Tajný Učitel řekl(a)...

Některé základní školy v devítce otevírají nové předměty s názvy jako matematika plus a češtinaˇˇ, kde sjíždějí přijímačkové testy, některé základky mají povinnou nultou hodinu, kde dělají totéž a dojíždějící žáci musí vstávat v 5 ráno. Některé školy tyto "přípravky" nemají.
Jak k tomu přijdou žáci ze škol, kde tomuto tlaku odolají a učí jako vždy?
Jsou u přijímaček znevýhodněni?
To je ta objektivita?
Mají všechny školy poskytovat extra přípravu na tyto testy(která údajně není potřeba učí-li se dobře, jak praví laťkovači)?
Je chybou žáků, že je matematiku v devítce učí učitelka pro první stupeň?
Mohou žáci za to, že jejich ředitelé nejsou s to sehnat dobrého učitele matematiky?
Mohou za to ti ředitelé?

Takže, abych použil rétoriku paní Carcy, nedokončený výrobek proženeme vstupním měřením a když neodpovídá, přesuneme "to" jinam. Namísto toho abychom nejprve zajistili kvalitu obráběčů, vyhazujeme nedodělky a pravíme s tím správným nadhledem, že i blbec by ty testy zvládl.

Bravo pánové.


Josef Soukal řekl(a)...

Objektivita, jak je zde prezentována, by se dala zajistit vzděláváním v jednotných masových zařízeních, s pevným režimem pro všechny. Nechceme-li žít v zemi severokorejského typu, musíme se smířit s tím, že jsme různí a budeme vystaveni různým výchovně-vzdělávacím vlivům, rodinou počínaje. Argumentace TU by při plném uplatněním mohla sloužit k odůvodnění čehokoli, např. plošného rozdávání diplomů a titulů, komukoli a jakýchkoli.
To, že se žáci za normálních okolností mohou připravit na přijímačky v rámci běžné výuky, jde zpochybnit dost těžko. K normálním okolnostem počítám především to, že žák vykazuje jisté studijní předpoklady, ve škole projevuje snahu a pracuje, a připravuje se i doma. Podle zkušeností mých kolegů ze ZŠ, řadě žáků nepomůžou žádné kurzy. Kvalita učitelů a práce škol je samozřejmě důležitá věc, nejenom s ohledem na přijímačky, ale ten zásadní problém je jinde.
Opakuji, že stejná startovní čára v tomto světě neexistuje a že řešit sociální problémy nivelizací vzdělání je v oblasti, která má zrovna vzdělávání jako primární úkol, jako bourání základů domu, v němž bydlíme.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Některé základní školy v devítce otevírají nové předměty s názvy jako matematika plus a čeština"

Některé - samozřejmě, některé ne, protože už třeba "seminář" z matematiky a češtiny mají 20 let...

Víš jako vždy pendrek o tom, jaká je realita.

Tajný Učitel řekl(a)...

Je potřeba mít nadhled (eufemismus pro "ti žáci mne nezajímají") a odfiltrovat nepříjemné skutečnosti, jako je fakt, že vyselektujeme-li jedním testem různě připravené uchazeče, nikdy se už nedovíme, zda bychom je mohli vzdělat, či nikoli. To nedává smysl dokonce ani z hlediska ekonomického.

Josef Soukal řekl(a)...

Opakujete to, co jsem vám už mnohokrát vyvraceli.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nikdy se už nedovíme, zda bychom je mohli vzdělat

To je jako s manželkama. Věrnostní monogamie není nic jiného než mrzutost. Jeden se nikdy nedozví, až jak roztomilá dítka by počal s jinými ženami. Nejlepší by bylo, kdyby se pytlici rozmnožovali sporami jako ty houby. Stačilo by si stoupnout do rohu náměstí na návětrnou stranu a lehce sebou potřásat...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nicku Petře,

jestli máte jen kouska cti v těle a jestli jste chlap, odtajněte se, podepište se vlastním jménem, dejte sem svoji fotku. Jinak jste prachobyčejný zbabělec.

Ke svému příspěvku z 2. října dodám toto: Současná jednoúrovňová maturita je TOTÁLNÍ devalvace středoškolského vzdělání. A přesto i tenhle paskvil, jejž nikdo nechtěl, leč přesto jakýsi politik Fiala kdysi zavedl, pořád ještě někomu vadí: protože je prý i tak současná maturita příliš náročná...

No tak jo. Snižme dále její náročnost. Ovšem už teď je maturita z češtiny na úrovni 8. třídy ZŠ.
No tak jo. Dejme ji vážně každému blbci a bude klid.

Akorát, kolegové češtináři: Vy se pod takové maturitní vysvědčení podepíšete? Já tedy ne.

P. Vršecký řekl(a)...

Pane Kostečko, já se Vám fakt divím. pochopte konečně, že Petr (který v žádném případě není Petr Pavlík, dokonce ani tehdy, když to nikdo netvrdí) a Tajný školník sem nepřišli diskutovat, ale jen stáhnout kalhoty a vystrčit zádel. A když na ně zareagujete, budou šťastní jako exhibicionista někde v parku, když na něj zařvete , ať kouká zmizet.

Okomentovat