23.10.18

Vyjádření vedení ČMOS PŠ k žádosti Pedagogické komory o podporu navýšení platů o 20 % od ledna 2019


Na jednání předsednictva Českomoravského odborového svazu pracovníků školství byla v pátek 19. října 2018 projednána žádost Pedagogické komory, z.s., týkající se podpory navýšení platů o 20 % od ledna 2019. Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík ji označil za „požadavek pro požadavek“.


Praha 22. 10. 2018

Vážené kolegyně a kolegové,

na jednání Předsednictva Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (pátek 19. 10. 2018) jsme projednávali žádost spolku „Pedagogická komora“ týkající se navýšení platů o 20 % od ledna 2019. Vedení odborového svazu bylo pověřeno sdělit následující:

Intenzivní vyjednávání o platech pedagogických i nepedagogických pracovníků s vládou probíhala od dubna letošního roku. Jednak samostatně za školské odbory, ale i v rámci odborových svazů veřejných služeb a správy, sdružených v Českomoravské konfederaci OS. Opakovaně jsme do prázdnin letošního roku vyjednávali s ministrem školství R. Plagou, ministryní financí A. Schillerovou a premiérem A. Babišem, předložili výpočty, argumenty a srovnání o zaostávání platů v českém školství. Od původního návrhu navýšit tarify o 2 % jsme dohodli na nárůst platů pedagogů o 15 % v roce 2019, a růst platů pro nepedagogy zůstal v té době otevřený, protože do prázdnin mezi vládou a odbory nevznikla celkově shoda o růstu platů v ostatních resortech. Při těchto jednáních jsme požadovali jasný postoj vládních činitelů k doporučujícímu usnesení poslanecké sněmovny zvýšit platy již od září 2018. Setkali jsme se s různými přístupy. Ministr školství upřednostňoval v první řadě dofinancování roku 2018, kdy chyběla asi jedna miliarda na podpůrná opatření a speciální školy. (Rozhodnutím vlády v červnu toto bylo napraveno.) Podle údajů ministerstva financí státní rozpočet nebyl v prvním čtvrtletí v přebytku. Byli jsme odkázáni na výsledky ekonomiky prvního pololetí 2018. Během prázdnin proběhla dílčí jednání. Rozhodující bylo naše vyjednávání s premiérem, ministryní financí a ministrem školství 24. 8. 2018, které přineslo zásadní dohodu o hlavních nárůstech v kapitole školství státního rozpočtu na rok 2019:

+ 14 745 mil. Kč platový nárůst včetně odvodů (15 % pro pedagogy RgŠ )
+ 785 mil. Kč na dorovnání platového nárůstu pro soukromé a církevní školy
+ 796 mil. Kč na další nárůst platů (nepedagogů do 10 %)
+ 1 371 mil. Kč na růst výkonů v RgŠ,
+ 2 165 mil. Kč na podpůrná opatření v oblasti společného vzdělávání,
+ 1 800 mil. Kč na rozšíření provozu mateřských škol vč. překryvu 2,5 hodiny týdně
+ 700 mil. Kč na větší dělení hodin v RgŠ (PH max)
+ 800 mil. Kč na podporu speciálního školství.

Opět jsme apelovali na doporučující usnesení sněmovny a na požadavek ČMOS PŠ jej realizovat. Ministryně financí A. Schillerová reagovala, že prostředky jsou rozděleny do všech resortů, vláda další přesuny nebude navrhovat, a dohodnuté nárůsty platů odpovídají postupnému naplňování vládního prohlášení ohledně priority školství.

K návrhu státního rozpočtu se ještě vyjádřila školská i velká tripartita, došlo k dohodě sociálních partnerů, poté ho vláda schválila a odeslala do Sněmovny. Případné změny jsou nyní v rukou poslankyň a poslanců.

Obáváme se, že dodatečný požadavek na 20% růst se může stát v Poslanecké sněmovně politickou hrou, která poškodí rámec rozpočtu, dohodnutého se sociálními partnery. Podobně je tomu u nesystémově pojatého řešení příplatků za třídnictví. Peníze na financování těchto požadavků by bylo nutno sebrat někomu jinému. Postoj typu „nám je jedno komu“, je pro nás nepřijatelný. Bezpochyby by se jednalo o miliardové částky, které však nikdo neanalyzoval, nevyčíslil.Nominální hodnota průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců dosáhla v celém národním hospodářství ČR celkem za 1. – 2. čtvrtletí 2018 na přepočtené počty výše 31 062 Kč. (Údaje ČSÚ.) Učitelé základních škol nyní dosahují cca 112 % průměrného platu v ČR, středních škol 114 %.

Všechny výše uvedené argumenty nelze mávnutím ruky negovat, stejně jako vyjednaný kompromis sociálních partnerů, který spolek Pedagogická komora ignoruje. Vznáší pouze „požadavek pro požadavek“. Naše kampaň Konec levných učitelů a akademiků, kterou vedeme od roku 2016, přináší výsledky, nadále trváme na stanovených cílech, byť ne každý s nimi musí zcela spokojený. Naši petiční akci „Za kvalitní podmínky ve vzdělávání“ v rámci této kampaně podpořil ve středu 17. 10. 2018 i Senát ČR.

Za vedení ČMOS PŠ

Mgr. František Dobšík

předseda

12 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora požádala o podpoření návrhu zvýšit platy o 20 %... https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/10/aktualni-tema-zvyseni-platu-ucitelu-o-20.html?m=1

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Obáváme se, že dodatečný požadavek na 20% růst se může stát v Poslanecké sněmovně politickou hrou, která poškodí rámec rozpočtu, dohodnutého se sociálními partnery. Podobně je tomu u nesystémově pojatého řešení příplatků za třídnictví. Peníze na financování těchto požadavků by bylo nutno sebrat někomu jinému. Postoj typu „nám je jedno komu“, je pro nás nepřijatelný." A když se přidávalo soudcům nebo lékařům, kde byl soudruh Dobšík se svým odmítnutím "nám je jedno komu"? Tohle je parodie na odbory, za války by se mluvilo o kolaborantských sviních.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dobšík je obyčejnej žluťák!

Eva Adamová řekl(a)...

"Obáváme se, že dodatečný požadavek na 20% růst se může stát v Poslanecké sněmovně politickou hrou, která poškodí rámec rozpočtu, dohodnutého se sociálními partnery. Podobně je tomu u nesystémově pojatého řešení příplatků za třídnictví."

Dobře, řekněme, že s těmi 20 % má Dobšík možná pravdu, ale u příplatků za třídnictví je to trošku jinak.

Současné řešení třídnických příplatků je otřesné. Pojem třídní učitel naše legislativa nezná a jen těžko nám někdo v budoucnu přiklepne v rozpočtu navýšení těchto příplatků, pokud nedojde k nápravě tohoto renoncu. Zvýšení příplatků na základě paragrafu ZP, podle kterého se v současnosti přiznávají, je totiž naprosto nereálné, protože tento paragraf o psychické náročnosti práce je obecný a týká se všech povolání. Tudy prostě cesta nevede.

Takže cesta k navýšení třídních příplatků je jasná. Napřed uvedení třídních učitelů do zákona o pedagogických pracovnících vedle výchovných poradců a koordinátorů společně s uvedením příplatků. No a potom teprve může následovat navýšení rozpočtu. Nebo ono je snad systémové v rozpočtu navrhovat peníze na něco, co neexistuje?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Návrh navýšení o 2% považuji za totální lež. To by si snad nedovolil ani Kalousek. Ale musí to vypadat, že těch deset procent plus pět bylo strašlivý boj, který byl vybojován.
Přitom i navýšení o 20% by nestačilo. V roce 2020 bychom podle slibů měli brát 45000. Nejsem nijak dobrý matematik, jen je mi jasné, že pokud já osobně po současném zvýšení dostanu kolem 37000, zbývá už jen rok na zvýšení do těch 45000. Kolik že procent by se muselo přidat příští rok????? A to by měl být průměrný plat, ne plat učitelky pět minut před krematoriem.

Radek Sárközi řekl(a)...

Zvýšení příplatků pro třídní učitele navrhovala původně minulá vláda ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL a školské odbory to podporovaly. Nyní to navrhují opoziční poslanci za KDU-ČSL, ale vládní strany ČSSD a ANO 2011 jsou proti a školské odbory je v tom podporují...

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsou proti

Proč by kdokoli prozíravý zakotvoval dokonce do zákona nějaký nárok na odměnu za práci, která se dá jednoduše nařídit v rámci plnění pracovních povinností a jejíž vykonávání v jakés takés kvalitě se dá vymoci v souladu s OZZ (oprávněné zájmy zaměstnavatele).

krtek řekl(a)...

No, někdy je lepší mlčet...
Ale když Dobšík kandidoval z vládní ČSSD, těžko může podporovat požadavky, za které se budou hrdinně brát jiné strany. Opakuji: někdy je lepší mlčet.

Eva Adamová řekl(a)...

"Proč by kdokoli prozíravý zakotvoval dokonce do zákona nějaký nárok na odměnu za práci, která se dá jednoduše nařídit v rámci plnění pracovních povinností ..."

Předpokládám, že to Pytlík myslí jako nadsázku, jako něco ve smyslu následujícího: Ukaž, že něco umíš a bude ti to dáno do pracovních povinností. V tom případě by ale v zákonech v zákonech a vyhláškách nemusely být zakotveny ani příplatky za vedení a příplatky za vykonávání fcí od ICT koordinátorů až po výchovné poradce. On si přece i ředitel "jenom plní" své pracovní povinnosti.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora navrhovala ukotvení práce třídního učitele v zákoně, ale MŠMT náš návrh odmítlo. Na Slovensku to ovšem v zákoně mají... V ČR je stejná věc považována za nesystémovou.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Nesystémovost" v současné školské legislativě je stejné zaklínadlo jako "objektivní příčiny" v době normalizace. Holt ze starých zadnic nové větry nezavanou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

i ředitel "jenom plní" své pracovní povinnosti

Baže. Mnohé zákony by bylo záhodno provětrat a odlehčit.
Začít by se mělo náhradami členů parlamentu čr. Neprodlenně.

Okomentovat