6.10.18

Michaela Endrštová: Učitelé chybí, hledáme je na Bazoši a bereme i inženýry, říká ředitelka školy

 Ve školách chybí tisíce učitelů. Ředitelé proto pedagogy shánějí, kde se dá. Základní škola Mendelova v Praze hledá třeba na internetovém bazaru nebo přes příbuzné. „Dřív jsem měla osm zájemců o jedno místo, mohla jsem si vybírat. To už neplatí. Bereme i inženýry,“ říká v rozhovoru její ředitelka Martina Thumsová.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Proč je podle vás takový nedostatek učitelů?
Učitelé jsou podhodnoceni. Je strašně moc dětí, zvlášť v Praze je velký boom. Když jsem začínala, škola měla 350 žáků, teď jich má 750. Chtějí k nám děti z Kunratic, Vestce a my už je nemůžeme přijímat. Volají nám starostové z různých oblastí, kde chybí školy. Učitelé mají spoustu práce, jsou vyčerpaní, potřebují prázdniny na regeneraci. Přitom vždycky, když se otevře debata o platech pedagogů, se mluví o tom, že učitelé nic nedělají. To si nemyslím. Učitelé naopak pracují velmi intenzivně. Učitel pořád přemýšlí, jak to, co dělá, implementovat do výuky. Pracuje vlastně 24 hodin denně. Doby, kdy učitelé odcházeli ve 12 hodin domů, už dávno neplatí.

Dalším faktorem jsou peníze. Jiné obory třeba slibují víc peněz, ale zkuste si sedět v obchodě osm hodin za kasou nebo rozbalovat balíky, to je hrozně těžká práce. V naší škole byla minulé pololetí průměrná hrubá mzda 34 tisíc korun. Mám známé na vesnici, pro které to je hodně peněz, ale v Praze ne, protože tu jsou velké nájmy a celkově je tu draho, takže tady je to pokládáno za málo.
11 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

To "i inženýry" to mluví za všechno. Ti měli být ve školách dávno, jenže to jsme si museli hrát na to, že mám pajdák a kdo je víc, že...….

Nicka Pytlik řekl(a)...

bereme i inženýry

Tak to jsou na tom už ale doopravdy špatně.

Radek Sárközi řekl(a)...

Až začnou brát "i experty", bude už školství úplně na dně. Dávám tomu rok, maximálně dva... ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdyby šli odborníci na vzdělání učit, byli by na tom mizerně především oni.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No ona pravda je taková, že ani inženýři se do toho bláta moc nehrnou. Přichází doba - bereme "i kohokoliv".
Nechtěl bych být v kůži ředitele, kterému už odmítne děti ohlídat i uklízečka a okolojdoucí popelář a ona bude volat rodičům, přijeďte si pro své děti, nemá je kdo učit....a to jsem duší optimista.

Janek Wagner řekl(a)...

Jako inženýr musím přihodit: od mala jsem chtěl být učitelem a ředitel našeho gymplu mi v roce 1975 odmítl podepsat přihlášku na peďák. Už když jsem byl na vejšce, tak jsem si zkusil vést seminář na sousední průmyslovce. A pak jsem jako ajťák od roku 1987 školil a v roce 1996 mě požádali, abych začal učit na základce. Pak následovala střední grafická škola, gympl a opět základka. Učil jsem sice málo, ale s chutí, a podle zpětné vazby od bývalých žáků se to i občas povedlo. A od roku 1996 jsem byl a ještě dodnes jsem vedle toho různě IT správce a administrátor na desítkách škol. Takže bych s těmi inženýry negeneralizoval. Na druhou stranu stranu na "trhu" je dnes spíše druhá liga učitelů (nechci generalizovat, v Praze skoro určitě). Bojím se proto, že kromě nadšenců mého druhu můžeme očekávat i druhou ligu inženýrů... Rád bych se mýlil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Promovaní inženýři,
sínus, kosínus, deskriptiva,
promovaní inženýři,
kdojetu inženýr ať s pytliky zpívá,
promovaní inženýři,
hlavy studované...'

Lidé vzdělaní na odborných, a konkrétněji technických školách jsou se svým obecně specifickým pohledem na svět při práci s dětmi v oblasti vzdělávání bezesporu přínosem.
Pytlici to mohou doložit sami sebou. A to zejména.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Když byli před časem vyháněni nepedagogové ze škol na základě Buzkové Petry zákona, strhla se na České škole, když to ještě nebyl Komárkov, velká diskuse, kde se všichni, co chudáci tolik let ten pajdák studovali opírali do názorů, že učit by měli i lidé z praxe a to zejména odborné předměty. Při představě, že třeba technologii zpracování masa neučí zkušený řezník s pedagogickou nástavbou, ale holka z pajďáku, jsem byl v názorech proti hojně napadán.
Dneska z důvodu velké zaměstnanosti a propadajících se učitelských platů je tento zákon veřejně jednoznačně obcházen, ha ha, nejde dodržet, tak na něj kašleme, ale nikoho nenapadne, že by se třeba měl zrušit. Proč se nevrátíme normálně k bývalému DPS? (Dvouleté vysokoškolská pedagogické studium pro odborníky v oboru). Když nebyly sestry, tak se taky změnilo, že teda tu vejšku mít nemusí!
Ale MŠMT tiše mlčí, jako nakonec vždycky, že.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aby nebylo mýlky.
'promovaní inženýři s pedagogickým vzděláním,
 hlavy studované...'

Eva Adamová řekl(a)...

Zaplaťpánbů, že MŠMT mlčí, cesta ke zlepšení situace ve školství by totiž měla vést přes radikální zvýšení platů a přes preferenční stipendia pro nedostatkové aprobace a ne přes snižování kvalifikačních předpokladů. DPS (doplňkové pedagogické studium) totiž stále existuje a nikdo tedy VŠ vzdělaným odborníkům vstoupit na pedagogickou dráhu nebrání, a uvažovat u učitelů o něčem podobném jako u sester by byla cesta do pekel.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nejde o to zrušit podmínku VŠ pro učitele, ale zrušit, že to musí být VŠ pedagogická.

Okomentovat