30.9.18

TÝDEN startuje projekt ČESKÁ VĚDA ZBLÍZKA

Časopis TÝDEN, vlajková loď vydavatelství EMPRESA MEDIA, a. s., zveřejní v pondělí 1. října v čísle 41/2019 první díl seriálu Česká věda zblízka. V sérii rozhovorů se čtenáři seznámí se špičkovými vědeckovýzkumnými pracovišti České republiky a jejich představiteli.

„Věda, výzkum a inovace jsou z našeho pohledu pro rozvoj české ekonomiky naprosto klíčové. Pokud jsou našimi společnými cíli zvyšování produktivity a udržitelný rozvoj, ruku v ruce se zvyšováním kvality života českých obyvatel, pak je nutné vědu podporovat a to v maximální možné míře, včetně mediální podpory,“ říká k projektu Daniel Köppl, výkonný ředitel vydavatelství Empresa Media.

Cílem projektu je upozornit na dlouhodobé podfinancování české vědy, kdy stát vydává v poměru k hrubému domácímu produktu na výzkum a vývoj méně, než činí průměr Evropské unie. Ke slovu se dostanou přední čeští vědci, kteří dosáhli významných vědeckovýzkumných úspěchů, ačkoli se potýkali s absencí systematické a transparentní finanční podpory ze strany státu a dalších institucí.

Přirozeným partnerem pro realizaci projektu se stala největší tuzemská vědeckovýzkumná instituce, Akademie věd České republiky.

„Doufám, že touto cestou se podaří doložit nejen vysoký vědecký potenciál našich pracovišť, ale také jejich přínos pro společnost. To by snad v konečném důsledku mohlo pomoci realizovat taková politická opatření, která by lépe odpovídala potřebám vědců v České republice a podporovala by vysokou kvalitu české vědy,“ říká prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., předsedkyně Akademie věd České republiky.

Garantem projektu se za časopis TÝDEN stal novinář a pedagog Vladimír Barák, který má v redakci na starosti problematiku školství a vzdělávání. Každoročně například připravuje žebříček nejlepších vysokých škol Česka.


Žádné komentáře:

Okomentovat