6.10.18

Rosťa Novák: Mám ADHD. I můj syn

ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou. Kdo zná Rosťu Nováka, tak potvrdí, že to na něj opravdu přiléhavě sedí. Protože stejnou poruchou trpí i jeho syn Matyáš, zkouší teď se svým Cirkem La Putyka nové představení, které je tímto syndromem inspirováno.


Z rozhovoru Ivana Hamšíka s Rosťou Novákem v MF DNES vybíráme:

Dalším příznakem ADHD je nízké sebehodnocení. Trpíte tím?

To začíná už v dětství, kruciální je základní škola. Mně diagnostikovali ADHD ve třech letech, pan Matějček (Zdeněk Matějček, světově proslulý dětský psycholog – pozn. red.). Já měl štěstí na svoji třídní učitelku, paní Borovičkovou, která mě vlastně zachránila na prvním stupni. Kdybych ji neměl, byl bych úplně v háji a asi bych skončil ve speciální škole.

Kdo vás zachránil na druhém stupni?

Nikdo, to už si musíš vybojovat sám. V pubertálním věku jsem na sebe záměrně upoutával pozornost vzhledem, ve dvanácti jsem měl dlouhé vlasy a propíchnuté ucho, pak hned střih, barevné vlasy a takhle pořád dál. Pak jsem zažil takovou blbou věc: jeden kluk mě ve frontě na oběd bouchnul do rozkroku a já ho vzal, podsekl mu nohy a zlomil mu obratle. Dva, hrudní. V tu chvíli, tehdy v té šesté třídě, jsem cítil, že mám neuvěřitelnou fyzickou sílu. A nějak jsem ji použil a věděl jsem, že jsem v háji. Jasně, byl to zkrat, neuvědomil jsem si, že za ním je nějaký kryt, o který se zranil. A od té doby jsem slýchal, že jsem debil.

Když vás tak poslouchám, nedává se nálepka ADHD prostě jen zlobivým dětem?

Ano, může to sloužit jako populární označení zlobivého dítěte, kterému rodiče špatně nastavili pravidla a blbě ho vychovali. Jenomže to nemá s ADHD nic společného! Vůbec! To je jenom živé dítě, které holt nedodržuje pravidla.

Kdežto skutečné ADHD je jiné?

Absolutně. Skutečné ADHD s sebou nese, že opravdu nejsi schopný se koncentrovat víc než dvacet minut. To není možné, tělo totálně vypne a nevíš proč. Máš problémy se čtením, se psaním, noční můry, podivné stavy, nerespektuješ autority. Podléháš velké únavě, strašně rychle se vyčerpáš a lehneš. Totálně vyřízený. Vidím to teď přesně na svém synovi.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže upoutávání pozorností svým vzhledem, nerespektování autority či pravidel jsou projevem ADHD? Aha... Tak to pytlici nevěděli. A tak se celý svůj život celkem zbytečně trápí povědomím, že jsou tak nějak pošahaní.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Má pan Novák řidičák?

Okomentovat