15.10.18

René Svoboda: Jaroslav Načeradský na kutnohorské průmyslovce působil 53 let - jako student, učitel i ředitel

Ve funkci ředitele VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora v únoru skončil Jaroslav Načeradský. "V důchodu to je skvělé. Jsem pravý důchodce, nic nestíhám," poznamenal s humorem sobě vlastním dnes již bývalý ředitel školy. "Jako učitel ve škole působil čtyřicet let od roku 1978, do školy jsem ale poprvé nastoupil před 53 lety 1. září 1965 jako student. Se školou jsem spojil prakticky celý svůj život," dodal.

Z rozhovoru na Svoboda.info vybíráme:

Politici často diskutují nad systémem školství - jaký názor má na školství v ČR dlouholetý praktik?
Prvním problémem středního školství je, že existuje příliš mnoho škol, které nabízí maturitní obory. Po roce 1990 se na hodně školách povolilo maturitní studium, tím ale klesala úroveň maturitní zkoušky. Stát se to snaží dohnat státní maturitou, ovšem tím srovnává nesrovnatelné - nemůže existovat jedna stejná maturita pro gymnázia, střední odborné školy a učiliště nebo nástavby na učilištích. Také je to dáno tím, že studenti různých typů škol mají předepsanou různou hodinovou dotaci maturitních předmětů. Buď by se mělo upustit od maturit na učilištích, anebo zavést minimálně dvouúrovňovou maturitu.(...)

Jak jsou úspěšní absolventi kutnohorské průmyslovky na vysokých školách?
Úplnou zpětnou vazbu bohužel nemáme. Ve studiu na vysoké škole zkouší pokračovat zhruba 75 - 80% studentů, ale už nemáme možnost se dozvědět, jestli byli úspěšní nebo ne.1 komentář:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"na kutnohorské průmyslovce působil 53 let..."

Tím bych se dnes nechlubil. To je podle mnohých známka špatného učitele. Jak nevystřídá aspoň 10 profesí, nejlépe od uklízečky po ředitele, nemůže být dobrý učitel. :-)

Okomentovat