17.10.18

Radka Hrdinová: V Česku jich je nedostatek, přesto někteří učitelé hledají práci marně

Absolvent pedagogické fakulty, nadšený pro učitelskou profesi by podle statistiky měl být snem každého ředitele. V době, kdy řadu škol zachraňují důchodci, přesto hledají někteří absolventi práci i rok a půl. Uplatnění hledají i další absolventi, mezi studenty je totiž největší zájem o obory, které na trhu práce chybějí nejméně.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Druhou výjimkou z pravidla je obor, který Bohuslav vystudoval. „O tom, jak se uplatním, jsem neuvažoval. Vybral jsem si základy společenských věd a dějepis, které mi ve škole šly nejlépe,“ říká. Jenže školy, jejichž pověst závisí na výsledcích u maturit a přijímacích zkoušek, na úkor „jeho“ předmětů přidávají hodiny matematiky a českého jazyka. Předměty jako dějepis nebo občanská výchova mají tak málo hodin, že nevydají na plný úvazek, a tak se často stává, že si je mezi sebe rozdělí učitelé jiných předmětů.

„Asi před rokem a půl jsme dělali průzkum, které aprobace chybějí. Hodně ředitelů si stěžovalo, že z pedagogických fakult vycházejí z tohoto úhlu pohledu nepoužitelní absolventi,“ potvrzuje i předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

Na plzeňské pedagogické fakultě učitele v oboru základy společenských věd v poslední době vůbec nepřipravovali. „Nyní se podle informací z Plzeňského a Karlovarského kraje již objevuje poptávka, proto připravujeme obnovení výuky,“ říká děkan Miroslav Randa.


2 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Základy společenských věd, njn...

Ygrain řekl(a)...

"jsem neuvažoval"

To je ten hlavní problém. Koho by to bývalo napadlo, že dějepis a občanka je kombinace, se kterou zrovna neprorazí, c-c-c.

"Vybral jsem si základy společenských věd a dějepis, které mi ve škole šly nejlépe"

Raději nebudu komentovat, co asi vyplývá z toho, že zrovna tyto předměty dotyčnému šly nejlépe a proč tomu tak bývá...

Okomentovat