12.10.18

Novinky.cz: MŠMT chystá změny u konkurzů na ředitele škol. Zřizovatelé nesouhlasí

Resort školství připravuje návrh změn v pravidlech konkurzů na ředitele škol. Hodlá posílit odborná kritéria, podle kterých se ředitelé vybírají. Pro úpravy ve vyhlášce se v září vyjádřili někteří poslanci sněmovního školského výboru, kteří kritizovali například to, že výsledek konkurzu není pro zřizovatele závazný. Zástupci měst a obcí, obvyklých zřizovatelů škol, s případnými změnami svých pravomocí nesouhlasí.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

V Česku je nyní o místa ředitelů škol malý zájem. Do poloviny výběrových řízení na pozice ředitelů se v uplynulých měsících přihlásil nejvýš jeden zájemce. Z nedávno zveřejněné zprávy České školní inspekce (ČŠI) vyplývá, že se tak řediteli někdy stávají i nevhodní uchazeči.

Vhodný kandidát vzešel podle ČŠI od března do července z přibližně 95 procent konkurzů. Doporučení komise respektoval zřizovatel v 94 procentech případů. Ve třech procentech podle inspekce jmenoval zřizovatel školy vhodného zájemce, který ale v hlasování komise neskončil jako první. Ve zbylých případech nebyl ředitelem školy jmenován ani jeden z uchazečů.


1 komentář:

Josef Soukal řekl(a)...

Obce u nás sice zřizují školy, ale za rámce a obsah vzdělávání je zodpovědný stát, žádná z těchto stran si tedy nemlže osobovat výhradní právo rozhodovat. Argumentace ve stylu "jde prý o princip, jelikož základní porozumění mezi zřizovatelem a ředitelem je nutnou podmínkou pro dobré fungování a rozvoj školy" zní zvláštně, autor(ka) výroku bezděčně prozrazuje, že ono porozumění očekává od svého "podřízeného", nikoli naopak. Když vezmeme v potaz poukazy na to, že mnohdy je vítěz konkurzu předem znám, je jasné, odkud vítr fouká.

Okomentovat