17.10.18

Jitka Dolanská: Byrokracie nás dusí, učitelé nejsou i kvůli ní, stěžují si ředitelé

Výkazy, tabulky, plány. Školy dusí přebujelá administrativa. Přitom peníze dostávají stejné jako dřív. Podle počtu vzdělávaných dětí. A stejné jsou i platy. Podle ředitelů je neustálé nakládání nových povinností na učitele jedním z důvodů, proč kantorů ubývá a mladí se před katedru nehrnou.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Učitelé se shodují, že v souvislosti se společným vzděláváním – inkluzí, narostly nové povinnosti natolik, že už takřka není v lidských silách je zvládat.

„Ten systém přinesl spoustu zbytečného papírování. Je to až nehorázné, co všechno se nyní na školy nahrnulo. Za těch jedenáct let, co školu vedu, stouplo papírování nejméně třikrát, možná i čtyřikrát,“ odhaduje ředitelka Základní školy Kostelní Cheb Miloslava Hartmannová.

Podle jejích slov je to zčásti i proto, že úředníci vymýšlejí vyhlášky od stolu a mnozí z nich nikdy před třídou nestáli.

„Je to neskutečná administrativní zátěž,“ potvrzuje ředitelka 6. základní školy v Chebu Štěpánka Dostálová. Podle jejích slov musí učitelé v souvislosti s inkluzí každý měsíc vyplňovat speciální výkazy, kontrolní archy, doklady o využívání speciálních pomůcek a mnoho dalšího.

„Sebralo to strašně moc času. Aby to bylo vše vyplněné správně, stráví nad tím učitel spoustu hodin. Vidím kolem sebe, že lidé se snaží, dělají co mohou, ale nemohou se rozkrájet. Učitel se dnes hodně věnuje dětem s poruchami, ale měl by individuálně pracovat i s nadanými dětmi. Jenže kde na to má vzít čas?“ ptá se ředitelka Dostálová.

6 komentářů:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Papírování zdaleka není jen o inkluzi. Co třeba:
Výroční zprávy, které nikdo stejně nečte
Školní řády, která mají dnes desítky stránek, a jsou zcela nepřehledné
ŠVP, neustálé změny, nepřehlednost, stovky stránek, které většina rodičů nikdy nečetla
Školní matriky a jejich pololetní odesílání do superpočítače, nikdy nikdo neviděl žádné výstupy
Výkaz M3, M8 a R44 a s tím spojené vykazování zpráv z poraden, proč to poradny nepošlou na PÚ přímo?
Neustálé povinné aktualizace evidenčních programů, jejichž každoroční pronájmy stojí tísíce a tisíce.
BOZP včetně povinností, které by měl mít správce budovy, zřizovatel, například revize elektroinstalace atd, atd....
Jednotné přijímačky a Státní maturity, v reálu nic nepřinesly, jen narušují běžnou výuku
Velkoplošné testování, které se změnilo na výběrové, ala vybrána je vždy většina škol, celý jeden ztracený den pro třídu a zablokovaná učebna s počítači.
Jen namátkou, pokračování v nedohlednu.....

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Zapomněl jsem na jednu aktuální pitomost.
Škola musí mít elektronický podpis, který použije párkrát do roka pro nahlášení úrazu nebo potvrzení projektu. Stál asi 205 Kč ročně. Nyní od 19.9.2018, kdy skončila výjimka z nařízení EU musí získat nový podpis s uložením na token, což je taková USB fleška, která stojí s poštovným 800 Kč. 6000 škol. Ano počítáte dobře 4 800 000. A pro vydání musíte znovu na poštu. Řeknete banalita? Jenže tisíckrát nic umořilo osla.

V. řekl(a)...

Pro zrizovatele jsem vyplnoval mimo jine hlaseni, kolik stromu na pozemku skoly ma jmeli a kolik procent na stromu jmeli zabira...

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Jára Cimmrman by z takového hlášení měl jistě radost.....Ano jmelí o něm se začali jeho herci bavit, když zapomněli text. Tak třeba zřizovateli taky došly nápady jak Vás buzerovat ?-)

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Tak někdo známý zřizovatele má firmu na vánoční ozdoby (zahradnictví), to je prosté.

Tajný Učitel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat