24.10.18

Jak je to s těmi paravany, o kterých mluvil prezident ve Sněmovně, a jak je to s financováním inkluze

Projev prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovně před projednáváním zákona o státním rozpočtu na příští rok vyvolal celkem očekávané reakce. Podívejme se ale bez emocí na realitu. Paravany jsou zmiňovány v již několikrát novelizované vyhlášce MŠMT č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, jako kompenzační pomůcka pro žáky s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu poruch autistického spektra nebo z důvodu mentálního postižení.

Ve vyhlášce MŠMT č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných jsou paravany uvedeny jako kompenzační pomůcka ve 3. a 4. stupni:
inkluze, financování, speci


Paravan je dále zmíněn například v Metodice práce školního speciálního pedagoga zapojeného ve školním poradenském pracovišti autorek Anny Kucharské, Jany Mrázkové a kol. z projektu RAMPS-VIP III, Rozvoj a metodická podpora poradenských služeb:Paravan je dále zmiňován v četných metodikách a výstupech projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR (2013-2015), hrazeného MŠMT z OP VK:Paravany ale nejsou určitě běžnou pomůckou a jejich použití doporučuje výhradně poradenské zařízení.

I s náklady na inkluzi to je ale poněkud jinak, než dovodil prezident Zeman: náklady na realizaci inkluzi jsou v českém pojetí velmi nízké ve srovnání s ostatními zeměmi, protože kvalitní a propracovaná inkluze je velmi drahá. Je sice pravdou, že máme normované platby za podpůrná opatření, například na asistenty pedagoga, které v řadě případů odstranily nejistotu ve školách i u rodičů, ale zároveň je české školství dlouhodobě podfinancované a i sama inkluze je trvale podfinancovaná. Nejsou lidské a ani finanční zdroje pro zajištění poradenství, na zajištění speciálních pedagogů či školních psychologů a dalšího personálu. Bylo zcela podceněno další vzdělávání pedagogických pracovníků a dnešní záplatování pomocí takzvaných šablon z OP VVV je v řadě případů zneužíváno k jiným účelům. V řadě oblastí jde i o náklady zcela zbytečné vzhledem k funkční a kvalitní sítí speciálních škol.

A inkluze bez dostatečného financování a bez kvalifikované pomoci dětem není inkluzí, ale jen podvodem na všech zúčastněných.

19 komentářů:

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Myslím, že lépe než řada odkazů pomůže spíše jednoduché vysvětlení. Každý jsme jiný a u dětí s postižením a předepsanými podpůrnými opatřeními je ta jinakost výraznější. Může spočívat mimo jiné v horší schopnosti soustredit se, udržet pozornost. Pak je vhodné dětem snížit intenzitu rušivých podnětů ze třídy, třeba paravanem. Je to snazší než útlum medikací. Ti, kteří nevydrží pracovat v open space ví, co mám na mysli. A jsou i další důvody, viz ona zmiňovaná literatura.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dětem snížit intenzitu rušivých podnětů ze třídy

Jakože od rušivých podnětů odstínit paravanem? Tak ledaže by byl z cihel.
Pytlici ale vůbec nepobírají, proč jsou ty jinaké děti strkány do až tak rušivého prostředí, že od něj musejí být vzápětí oddělovány, aby nemusely být na práškách.
Neměli by si psychologové zajít k psychiatrům?

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Celkem vzato nevadí, že to Pytlíci nepobírají. Nic to nemění na tom, že u některých dětí s poruchou koncentrace a soustředění je naprostá většina vizuálních podnětů mnohem zajímavějších než doplňovačka jednoduchých příkladů v sešitě :) Jak jsem byl psal výše, pochopení může pomoci i jednoduchý experiment s OpenSpace kanceláří, ve které máte zrovna udělat nějakou důležitou práci a bohužel jste sám, kdo tam má vůbec něco na práci.

Vít Tomis řekl(a)...

bohužel jste sám, kdo tam má vůbec něco na práci
To se ve školách zas tak často nestává...

Pedagogická komora řekl(a)...

Pokud by se škrtly ty 4 miliardy na inkluzi, zůstanou učitelé na vše sami bez asistentů... Je třeba nejprve změnit legislativu, nikoliv začít škrtáním peněz na inkluzi!

Pavel PEŠAT řekl(a)...

To V. Tak si to představte jinak: sborovna, velká přestávka, všichni se baví, řeší ptákoviny, a Vy máte do konce přestávky spočítat, která z nabídek na XY, např. upgrade počítačové učebny, je nejlepší. Nevím, jak Vy, ale já na to potřebuju klíííííd.

Nicka Pytlik řekl(a)...

já na to potřebuju klíííííd.

Tak ještě jednou.
Proč děti, jejichž hendikep se nesrovnává s rušivým prostředím běžné třídy, jsou docela nekompromisně do takové třídy umisťovány?
Pokud Vás, pane Pešate, ruší sborovní řešení ptákovin, dejte si tam paraván. A pro jistotu i baldachýn.

Pepouš řekl(a)...

To V. Tak si to představte jinak: sborovna, velká přestávka, všichni se baví, řeší ptákoviny, a Vy máte do konce přestávky spočítat, která z nabídek na XY, např. upgrade počítačové učebny, je nejlepší. Nevím, jak Vy, ale já na to potřebuju klíííííd.

Když na to potřebujete klid, proč necháváte takhle důležitou práci na poslední chvíli?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Protoze Pytliku, dat vzniku takove tride, kde bude par deti , je skoro nemozne. Vyhlaska totiz rika, ze je potreba sesbirat dostatecny pocet zaku se stejnym problemem a pak si muzete jdelat tridu. No zkuste najit u vas cca 10 zaku s autismem. Nejde? No bodejt by slo! A aby to nebylo komplikovane malo, tak se k tomu pridava , ze ty autisty nesmite! pridat do te male tridicky, co tam uz deset let funguje pro zaky s LMP. To se nesmi. Sice nikdo s mozkem v hlave vam nevysvetli proc, ale nesmi a basta. Takze vam autista zustane v te 27 hlave tride, a pokud ma ditko problem s hlukem, ma sakra smulu. A samozrejme, ze za to muze ucitel, kdyz se pak ditko dostava do afektu, pac si neumel poradit, blbec pedagogicka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici Vám, paní Karvaiová, děkují. Už jim začíná svítat... Proti hluku paraván.
Tak až bude mít inkluzivní mistryně Valachová migrénu, nechť si vetkne špunty do uší.
A psychologové by měli mít povinnou zkoušku z fyziky. Když už ne testy inteligence.

Radek Sárközi řekl(a)...

Proč se do každé třídy nenakoupí 30 paravanů, aby se mohli soustředit všichni žáci?

Ivo Mádr řekl(a)...

"kdyz se pak ditko dostava do afektu" - ani jsem nevěřil, že takové dítko dokáže "pištět" i několik hodin v takové třídě. Sledoval jsem to u svého známého na jejich škole. Jak dlouho by tam Valachová vydržela? Něco je shnilého ve státě českém".

poste.restante řekl(a)...

Nebylo by bývalo lepší, kdyby tvůrce inkluze po česku, autory příslušných vyhlášek, "odborníky" atd. někdo tím paravánem přetáhnul přes kebuli? Ale pořádně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak dlouho by tam Valachová vydržela?

A jak tam mají vydržet běžné dětí? Šoupněte tam psychologa, ať se předvede.
Tak hlavně, že spuštěním inkluze žádná katastrofa nenastala. Pravili expertí.

Ivo Mádr řekl(a)...

"přetáhnul přes kebuli" - přesné a trefné.
" žádná katastrofa nenastala" - ale nastala, je to přílivová vlna, která sice nedosahuje 10 m, ale jen 9,9 m.

Ygrain řekl(a)...

A na břeh teprve narazí...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"jednoduchý experiment s OpenSpace kanceláří, ve které máte zrovna udělat nějakou důležitou práci a bohužel jste sám, kdo tam má vůbec něco na práci."

A ve výhledu atraktivní kolegyně s výstřihem a minisukní... To fakt soustředit nedá :-).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si právě přepnuli na Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje. A tak si říkají, že tu naši inkuzi by spíš než paravany mohli spasit padawani.

Ygrain řekl(a)...

No, zatím to s nimi vypadá spíš takhle: https://i.ytimg.com/vi/lBbQg8r8tdc/maxresdefault.jpg

Okomentovat