29.10.18

Hana Šandová: Učím nejenom studenty, ale také sama sebe, často se učíme společně

Dokonce i učení ve škole může být zábava, ze které si studenti odnesou důležité znalosti. Jednu z cest ukazuje Hanka Šandová, která učí informatiku na Gymnáziu Jana Keplera v Praze. V hodinách se studenty programuje roboty, tiskne na 3D tiskárně, a chystá se dokonce odpalovat i rakety. Pro inspiraci si minulý rok zaletěla do Ameriky, kde s dalšími učiteli z celého světa absolvovala „učitelskou vesmírnou akademii“ v Americkém vesmírném a raketovém centru v Huntsville v Alabamě. Hanka spolupracuje se zahraničními kolegy i nadále a říká: „Nikde na světě není školství bez problémů.“ Zároveň pojmenovává jeden z hlavních problémů českého školství: „Vybavení škol technologiemi často neodpovídá potřebám 21. století.“

Z rozhovoru Ondřeje Koldy s Hanou Šandovo una Objevit.cz vybíráme:

Co považuješ z učitelské perspektivy jako největší problém? Je možné v českém prostředí využívat i moderní technologie, nebo jsou pro školy finančně nedostupné?

Vybavení škol technologiemi často neodpovídá potřebám 21. století. Chybí také personální zajištění bezproblémového provozu, nejen počítačových, ale i dalších odborných učeben pro využívání technologií. Problém může být také s financováním některých pomůcek, každý nákup se pečlivě zvažuje, a ne vždy si škola může dovolit modernizovat učebnu, koupit něco na vyzkoušení, koupit vše potřebné, anebo v dostatečném množství. Počítačové učebny pak nedostačují svou kapacitou, aby byly dostupné vždy podle potřeb vyučujících různých předmětů. A tak technologie, jako nástroj, zůstávají málo provázané s ostatními předměty, a přitom se bez nich v dnešním světě neobejdeme. Podpora studentů, aby měli možnost pracovat s nejmodernějšími technologiemi, přitom přináší mnoho výhod.

Je ale třeba zmínit, že přestože jsem mluvila o nedostatečné vybavenosti škol, tak rozvoj informatického myšlení není bezpodmínečně závislý pouze na nejmodernějších technologiích. Neměli bychom se tedy „vymlouvat“ na vybavení, ale pustit se do jeho rozvoje hned, s tím, co máme k dispozici. Jedná se o styl myšlení, který se dá rozvíjet i bez počítače. A umět řešit problémy jako informatik se hodí i pro běžný život.

Zaznamenal jsem trend ozobotů a dalších robotických hraček, na kterých je možné učit programování. V čem je podle tebe jejich největší přínos?

Robotika by na základních ani všeobecně vzdělávacích středních školách neměla být cílem výuky. Jedná se nástroj a nemusí být využívána pouze v informatice. Je to skvělý prostředek, který pomáhá do škol přinést problémy z reálného světa, a to nejen pro rozvoj informatického myšlení, ale také pro rozvoj kompetencí důležitých v 21. století. Nevíme, na jakou budoucnost naše žáky připravujeme, ale víme, že se budou potřebovat umět rozhodovat, reagovat na změny. Pochopit problém a hledat řešení, což je právě informatické myšlení, používat logické myšlení a matematickou, čtenářskou a digitální gramotnost. Budou se muset také umět učit, pracovat v týmu, být kreativní, dotahovat věci do konce, pracovat s chybami, prezentovat, obhajovat, ale také se vzdávat vlastních myšlenek. A tohle všechno se dá s roboty velmi přirozeně rozvíjet.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to skvělý prostředek, který pomáhá do škol přinést problémy z reálného světa, a to nejen pro rozvoj informatického myšlení, ale také pro rozvoj kompetencí důležitých v 21. století. Nevíme, na jakou budoucnost naše žáky připravujeme, ale víme, že se budou potřebovat umět rozhodovat, reagovat na změny. Pochopit problém a hledat řešení, což je právě informatické myšlení, používat logické myšlení a matematickou, čtenářskou a digitální gramotnost. Budou se muset také umět učit, pracovat v týmu, být kreativní, dotahovat věci do konce, pracovat s chybami, prezentovat, obhajovat, ale také se vzdávat vlastních myšlenek.

Skvěle!
Je tam v podstatě úplně všechno. Tak pro příště ještě tu autonomii a vlastní tempo. To, že učení může být i zábava, pytlici vskutku nevěděli.

Jedná se o styl myšlení, který se dá rozvíjet i bez počítače.

K rozvoji myšlení stačí pytlikům prkémko, kus drátu, pár hřebíků, kleště a kladívko. Na to se do emeriky snad ani jezdit nemusí. Pravdou ale je, že takové odpalování raket se co nevidět hodí určitě.

Okomentovat