9.10.18

Daniel Dočekal: Děti a kybersvět? Čekají nás nepěkné věci. Těch dobrých je a bude málo

Být součástí velkých změn může být někdy zajímavé. Lepší by ale bylo, kdyby byly k lepšímu. Utéct z Facebooku na Instagram je cesta z bláta do louže.

Z článku na LUPA.cz vybíráme:

Vše výše popsané je navíc zásadně spojeno s rostoucím užíváním chytrých telefonů. Není divu, Instagram byl doposud výhradně mobilní aplikací a Snapchat je výhradně mobilní aplikace. Článek V Česku prudce přibylo dětí, které se připojují na internet z mobilů to ukazuje poměrně jasně:
  • 86 % dětí je na mobilu denně 
  • 23 % je online více než čtyři hodiny denně
  • 8 % přes sedm hodin denně
S mobilními telefony děti vstávají, cestují, usínají. Vzniká tak další zásadně rizikové prostředí pro vznik závislostí. Pro rodiče jde navíc o prostředí, které je velmi obtížné kontrolovat. Jedna pro nedostatek znalostí, ale také pro nemožnost dostat se do mobilů starších dospívajících dětí.

S výše zmíněným odchodem dětí na Instagram bude ještě několik dalších let hodně problémů. Prozatím je to síť plná celebrit, dřívějších youtuberů a mladých lidí – prakticky tři čtvrtiny uživatelů jsou do 35 let, dvě třetiny zhruba do 25 let. Ve vyšších věkových kategoriích je rozšířen nesrovnatelné méně než Facebook. Celosvětově Instagram zažívá raketový růst, má přes miliardu uživatelů (Facebook přes 2,5 miliardy), v Česku udává přes 2 miliony (Facebook 4,5 milionu) a růst bude pokračovat – samozřejmě na úkor ostatních sociálních sítí.


8 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

No a co s tím vším. Tohle víme. Zakazovat? Asi těžko. Dnes ve škole opět padl další návrh na zákaz - mobily se nesmí používat ani o přestávce. K čemu to povede? Děti půjdou jako na záchod. Nic víc. ještě tak možná první stupeń dobrý tak do třetí třídy a pak to bude o kreativitě žáků, jak mobilovat, i přes zákaz.
Opět jsme u toho, že je třeba od rodiny. Ve škole už jen hasíme požáry. když dá rodič čtyřletému dítěti mobil, má zaděláno na průser. Kecy o tom, že je to dnes běžné? nebylo by, kdyby to ti rodiče nedělali. kdyby posunuli některé věci trochu dále, do vhodnějšího věku. Kdyby i rodiče nastavovali nějaká svá pravidla a dodržovali je.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jenže rodiče dnes dospěli k názoru, že od vychování jejich pitomka je tu přece škola. Dokonce jsou ochotni se svým dítětem v koalici se školou bojovat, a čílit se na ní, že jim toho jejich spratka špatně vychovává.
Je to opravdový děs. Kde to berou? Ve společnosti? V médiích? Za výchovu dětí je a bude odpovědný vždycky rodič. Ze zákona i z morálky.
Škola je vzdělávací instituce a vede děti zároveň i ke slušnému chování. Ano. Vzdělání jde s výchovou ruku v ruce. Ale nevychované dítě do školy prostě nepatří. Musíme najít cestu, jak toho dosáhnout. Vrátíme polepšovny? Zavedeme domácí vězení? Zavedeme dočasné vyloučení? Něco z toho bychom měli. Předvalachovská doba tomu začínala být nakloněna. Jenže pak přišla ta paní Inkluze, a na skutečné problémy škol se nejenom zapomnělo, ale ještě se přilil olej do ohně.
My prostě ve škole zakazovat mobily nebudeme. Nemáme důvod a snad ani právo. Rodiče - zeptejte se svých dětí, proč přestaly kopat do míče, jezdit na kole, hledat si skutečné živé kamarády, proč podlehly tomu byznysu s těmi šidítky? O byznys tu jde až na prvním místě. Nejhorší sen výrobců čehokoliv, že si někdo koupí něco, co se neopotřebovává, vydrží to roky se jim nesplnil.
Tyhle placky, pádla, nebo jak tomu dnes minilidi říkají, to je kšeft. Předražené to je už při nákupu, sklo se rozbije tak do měsíce, baterka se vytluče a nejde nabít tak do roka a příští Vánoce? Táto dej ne novej!!! Ostatní ho taky dostanou! A dospělí jsou s tou závislosti skoro tak daleko, jako děti. A skutečně bude hůř. Přijde umělá inteligence, tedy již přichází. Bude možné vytvářet falešná videa, která nebude možné rozehnat od skutečnosti. Svět virtuální reality přinese netušené možnosti jak nás dál zblbnout.
Když král Sulimán, slunce naše jasné, zakoupil své princezně Zubejdě ty procházky, tak ani netušil, kam se na nás jednou pohrabe....
My ani nemusíme snít o cestě na Mars. Někteří Marťani už žijí mezi námi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Zdeňku nevím, zda vám ..svého pitomka... vyšli jako překlep nebo to byl záměr. Ale sedlo to.Dle mého názoru se prostě všichni musí naučit s těmi technologiemi žít. jako s ohněm nebo výbušninou. Taky si dáváme pozor. Ten vývoj byl velice překotný a lidi se nestačili adaptovat na nebezpečí. ,zatím zvládají jen výhody. A ve škole i doma se prostě musí všichni naučit, že technologie jsou fajn, ale ocaď pocaď. Mobil je fajn, ale nespím s ním, neklábosím s ním, nenahradí mi živé bytosti.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Paní Jano, slovo pitomek my sarkastičtí rejpalové používáme naschvál. Jinak já mám jednu "pubertálku mobilovou" (14) doma. Jak ji tak sleduju, oni budou zřejmě přes ten mobil snad jednou dělat i děti. No nic, prostě co píšu, to mám z vlastních zkušeností, tedy bez toho uzavírání koalice proti učitelům, to jaksi nejde, když na její škole učím :-).
Jinak jste to hezky napsala. Dynamit, taky není zakázaný. Zakázat mobily ve škole? A to jako nosit nebo vyndávat z tašky, nebo jak? To a jak by se takový zákaz dal uhlídat? Jak píšete, musíme se s tím naučit žít, využívat to k výuce, nabízet alternativy, jiná cesta není.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tuhle jeli pytlici na kole kolem asi šesti týpků. Seděli na tarase a mydlili mobily. Nekradli a ani nebrali fet. Možná už měli natlačeno v kapsách i hlavě. Ale v tu chvíli byli v klidu a vypadali docela v pohodě.

Unknown řekl(a)...

Vsadím se že podobné obavy vzbuzovaly knihy. A dnes se rodiče chlubí od kolika už si jejich dítě čte a čím víc tím líp... Kvalitu těch knížek už nikdo neřeší. Závislost nevzniká dostupnosti "drogy" ale touhou po úniku. A tam by se měli chytnout za nos všichni ti chytráci co vědí nejlíp jak má jejich "pitomek" žít.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

To máme mládež, všechno vědí líp, všechno chtějí hned a ty jejím mini mini...….pamatujete?
Paní Petrů s paní Špinarovou nazpívali písničku, která je prostě stále platná...…….
Naší mládeži nic není. je jenom obrazem nás, dospělých.
To je ale hrozné, když se ztotožním s názorem, že děti ve školách furt mobilují proto, že je tam toho mnoho nedokáže zaujmout.
Oni je ty Evženi Oněginové, Babičky a atributy verbální prostě nějak neberou. Češtináři prominou, je to jenom příklad.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Oni je ty Evženi Oněginové, Babičky a atributy verbální prostě nějak neberou.

Otázka zní, co tu naši mládež tedy bere? Ještě na maturitním večírku nemálo absolventů má jen mlhavou představu o tom, čemu by se v budoucnu asi tak věnovali. Lépe, co je bude bavit.
Pytlici dali kdysi anonymní dotazník s otázkou, co byste se chtěli v informatice naučit.
No... jakože něco pro život, obrázky, videa, prezentace k různým věcem a tak nějak podobně.

Okomentovat